štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodOsobnostiNárodné pexeso - Buditelia a obrancovia národa od Jozefa II. do vypuknutia...

Národné pexeso – Buditelia a obrancovia národa od Jozefa II. do vypuknutia revolúcie: 1780 – 1848

Stav historického vedomia u príslušníkov nášho národa je dnes alarmujúci.  Politické elity sú historicky vykorenené, školstvo a rodina v rozklade. Médiá, takmer bezozvyšku poplatné liberálnej ideológii, sa usilujú všetko národné hanobiť a kriminalizovať.

Združenie slovenskej inteligencie si uvedomuje tento stav. Preto jeho členovia prichádzajú s osvetovými a vzdelávacími projektmi, ktoré sú určené širokej laickej verejnosti.

Jedným z nich je aj pokračovanie vydania edície „Národné pexeso – Slovenské osobnosti“. V aktuálnom druhom diele sú zobrazení Buditelia a obrancovia národa od Jozefa II. do vypuknutia revolúcie z rokov 1780 – 1848. Ide o 24 národných velikánov z uvedeného obdobia, ktorí si zaslúžia našu úctu: Ján Andraščík, Jozef Ignác Bajza, Gašpar Fejérpataky Belopotocký, Anton Bernolák, Ján Čaplovič, Juraj Fándly, František Xaver Fuchs, František Xaver Hábel, Martin Hamuljak, Ján Hollý, Matej Hrebenda, Ján Chalupka, Pavol Jozeffy, Jozef Kluch, Ján Kollár, Ondrej Mesároš, Juraj Páleš, Jiří Palkovič, Juraj Palkovič, Michal Rešetka, Alexander Rudnay, Jozef Šafárik, Samuel Tomášik, Jozef Vurum.

Veríme, že takýmto spôsobom sa dostanú aj k mladým ľuďom a pomôžu im odhaľovať fakty našich národných dejín a kultúry.

Pexeso môžete dostať, ak pošlete darom minimálne 9,9 Eur na účet Združenia slovenskej inteligencie: 2601930296/8330, alebo IBAN: SK77 8330 0000 00260193 0296 s uvedením svojho mena a na e-mailovú adresu podpora@zsi.sk napíšete „Pexeso 1848-1914“, meno a adresu, kam pexeso pošleme.

Okrem portrétov osobností je tu aj krátky popis ich verejnej činnosti a zásluh, rovnako aj charakteristika doby, v ktorej žili a pôsobili.

V budúcnosti budú nasledovať ďalšie edície osobností zo starších ale i novších dejín.

Pexeso II môžete objednať priamo aj na odkaze:

Ilustračné obrázky Pexesa II:

- Podporte nás -

2 KOMENTÁRE

  1. na čele obrodeneckého procesu neboli katolícki kňazi, ale vzdelanci všetkých vyznaní, vydavatelia prvých novín v slovenskom jazyku a študenti na evanjelických gymnáziách. najväčšia osobnosť nášho národného obrodenia je Ľudovít Štúr a jeho chcete úmyselne vymazať z dejín. filtrujete dejiny, aby ste vyzdvihli katolícke osoby a potlačili nekatolícke. toto nie je čestný opis dejín, ale politicky motivovaná lož výberom informácie. v skutočnosti časť katolíkov hrala dvojitú hru a prispôsobovala obrodenie záujmom viedenského dvora. Ľudovíta Štúra so Žiadosťami slovenského národa do paláca vo Viedni ani nepustili, katolíkmi zostavené Memorandum bolo okamžite prijaté priamo cisárom. Je zrejmé, že Memorandum bolo potrebné, aby vnútilo Slovákom pozmenený politický program – iný, ako zostavil Štúr.

  2. váš výber vyzdvihuje všetkých, ktorí nechceli slovenský jazyk vo verzii Štúra – Bernolák zostavil jazyk trnavsko-slovenský, kde Trnava bola oddávna pod najväčším kultúrnym vplyvom západu a stratila svoju autenticitu, čiže bernolákovčina je neautentický novotvar, s veľkou pravdepodobnosťou koncepčná manipulácia trnavských jezuitov. Vami presadzované Tovarišstvo zakrátko zaniklo. Palkovič sa zase pokúšal presadiť novotvar česko-slovenský. Takže všetky slepé ulice, do ktorých nás aktívne zaťahovali katolícki aktivisti, sa nakoniec podarilo odvrátiť a národ si vybral autentický koncept Ľudovíta Štúra.
    Do vášho výberu sa nedostala ani naša národná dvojka, Janko Kráľ, ani Ján Botto. Váš výber je politický pamflet na protežovanie katolíckej politickej línie bez ohľadu na národný záujem, vy sa iba skrývate za národný záujem!

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň