štvrtok, 30 júna, 2022
spot_img
ÚvodNa zamyslenieNárodný výstup na Sitno

Národný výstup na Sitno

Dňa 19.7.2020 sa uskutočnil už 19. ročník Národného výstupu na Sitno, ktorý organizovali Dom Matice Slovenskej v Leviciach, MO MS v Banskej Štiavnici, MO MS v Štiavnických Baniach, MO MS v Žarnovici a MO MS vo Veľkých Kozmálovciach.

Pozvánka na Národný výstup na Sitno

Na vrchole Sitna v rámci krátkeho kultúrneho programu, a doposiaľ za najvyššej účasti vystúpil so svojím príhovorom aj zástupca ZSI KORENE Branislav Čech (príhovor v plnom znení uvedený nižšie). Účastníkom sa prihovoril aj zástupca Slovenskej národnej strany Anton Hrnko, riaditeľ Domu Matice slovenskej v Leviciach Miroslav Považan, členka výboru Matice slovenskej Danka Trňanová a starosta Štiavnických Baní Stanislav Neuschl. Fakt, že Slováci nutne potrebujú povzbudivé slová sa prejavil aj vyslovenou vďakou viacerých účastníkov za prejav združenia KORENE. V priebehu podujatia sme sa aktívne zaujímali aj o situáciu a atmosféru medzi matičiarmi.

Prejav na Sitne za ZSI Korene
Prejav na Sitne za ZSI Korene
Zástupcovia ZSI Korene

Príhovor Branislava Čecha

- Podporte nás -

Pekný deň vám prajem priatelia. Rád by som povedal pár slov za Združenia slovenskej inteligencie KORENE, ktoré si 30. marca tohto roku pripomenuli 30. výročie od svojho vzniku a zároveň 30 rokov nepretržitej činnosti na prospech našich národnoštátnych záujmov. Verím, že aspoň niektorí z vás registrujú našu činnosť – aj keď nám propagandu nerobia žiadne politické mimovládky na prianie zahraničných „filantropov“. Prierez našej činnosti nie je čas predstavovať – najhlavnejšie si môžete pozrieť na našej webovej stránke: Hlavné aktivity združení KORENE

Chcel by som ale povedať pár slov k súčasnosti.

Slovenská republika je podľa čl.1. Ústavy SR stále zvrchovaný demokratický a právny štát. Žiaľ, od jej prijatia sa veľa zmenilo a čím ďalej, tým viac naši volení zástupcovia túto suverenitu okliešťujú a odovzdávajú právomoci Bruselu.

Takisto základné ľudské práva zakotvené v Ústave SR nerešpektujú ani samotné štátne orgány. To, čo bolo dovolené povedať včera, už nie je dovolené povedať dnes a pod hrozbou trestov za vyslovenie vlastného názoru si štát udržiava poslušnosť a tichý súhlas mlčiacej väčšiny.

Tento „nástroj na udržanie poslušnosti“ však bude fungovať iba vtedy, ak ho budeme naďalej tolerovať.

Za 30 rokov demokracie sme sa dopracovali k stavu, kedy sa národovectvo a láska k vlasti predstaviteľov svojho vlastného štátu označuje ako extrémizmus, alebo dokonca fašizmus.

Poviem vám krátku tragikomickú príhodu – boli sme s rodinou pred dvomi týždňami v Kremnickej mincovni. Sprievodkyňa nám prezradila, že mince a medaily s portrétom Andreja Hlinku (otca národa) radšej nevystavujú, aby sa vyhli konfrontácii s návštevníkmi – pretože pre niektorých (nedoukov) je už aj Andrej Hlinka kontroverzná osobnosť, resp. tlačia na to, aby sa ňou stala.

To isté platilo aj o portrétoch prezidenta 1. SR Dr. Tisu. Sprievodkyňa nám sama neskôr v užšom kruhu prezradila, že jej stará mama na 1. Slovenskú republiku a prezidenta Dr. Tisu nedala dopustiť…- táto príhoda je typickým príkladom gumovania národného povedomia v súčasnosti, keď najvýznamnejšie osobnosti dejín slovenského národa sa radšej zamlčia, aby sa predišlo možným problémom.

Rovnaká situácia platí všeobecne aj na akademickej pôde a aj medzi historikmi – sám poznám pár príkladov.

Úcta patrí všetkým čestným historikom či publicistom, ktorí sa neboja verejne a pravdivo prezentovať výsledky svojho vedeckého bádania s vedomím, že za to môžu byť šikanovaní a trestaní. Nesmieme sa nechať zastrašiť a podporiť tak silu novodobej totality, ktorá za šírenie pravdivých informácií hrozí prísnym trestom a snahu o diskusiu ignoruje či dokonca potláča.

Dôležitá informácia

Presne pred mesiacom 19. 6. 2020 sme zverejnili Petíciu proti potláčaniu slobody slova a za zastavenie trestného stíhania doc. Jána Dudáša, DrSc., ktorý je trestne stíhaný za vyjadrenie svojho názoru a polemiky na vedeckej úrovni.

Petíciu nájdete na našom webe a takisto na portáli peticie.com – boli by sme radi, keby ste ju svojim podpisom – ak súhlasíte – podporili.

A ešte posledná výzva – keď spievame hymnické piesne – či už štátnu hymnu Slovenskej republiky, hymnu Matice slovenskej alebo hymnu prvej Slovenskej republiky, mali by sme si uvedomovať ich texty a podľa nich sa aj správať a žiť.

To je odo mňa všetko, ďakujem za váš čas a svoj prejav ukončím heslom:

Spoločne za Slovenskú republiku ako slobodný, zvrchovaný a právny štát!

Za slovenské Slovensko – Zachráňme si vybojované!

Národný výstup na Sitno
Zástupcovia ZSI Korene
príhovory zástupcov organizátorov
zástupca Slovenskej národnej strany Anton Hrnko, starosta Štiavnických Baní Stanislav Neuschl, riaditeľ Domu Matice slovenskej v Leviciach Miroslav Považan, členka výboru Matice slovenskej Danka Trňanová a ďalší zástupcovia MO MS
spievanie hymnických piesní
Vyhliadková veža na Sitne
Pohľad zo Sitna 19.7.2020

Mgr. Margaréta Vyšná 24.7.2020

image_printTlačiť článok

2 KOMENTÁRE

  1. …zial, vikend bol u mna o inych prioritach v ramci dalsieho prezitia, ale ked vidim fotografie, dost ma teraz mrzi, ze som si to nemohol zariadit inak…

  2. Vážený pán Čech,
    je obdivuhodné, koľko úsilia vynakladáte a koľko prekážok zdolávate, aby ste Slovákom pripomenuli ich bohatú minulosť. O tom hovorí aj Vaša posledná aktivita. Netreba zabúdať ani na Slovensko v rokoch 1939-45, lebo práve v tomto období kvitla ekonomická veda. Iba prof. R. Briška, vlastne otec slovenskej ekonómie, napísal dve diela a to spolu na viac ako 800 stranách: Národné hospodárstvo. Tam píše, že Baťa dával maximálne mzdy, aby si ľudia nielen dobre uživili rodinu, ale aby aj ušetrili a práve vkladali do jeho banky peniaze, teda úspory, ktoré on môže využiť na rozvoj podniku. Dobre som ho poznal a predebatovali sme veľa hodín. On sa vôbec nehanbil za prez. dr. Tisu. Dnes ho vôbec nespomíname. Blahoželám Vám k poslednej akcii

    prof. J. Husár

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň