sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodNa zamyslenieNárodný výstup na Sitno

Národný výstup na Sitno

Dňa 19.7.2020 sa uskutočnil už 19. ročník Národného výstupu na Sitno, ktorý organizovali Dom Matice Slovenskej v Leviciach, MO MS v Banskej Štiavnici, MO MS v Štiavnických Baniach, MO MS v Žarnovici a MO MS vo Veľkých Kozmálovciach.

Pozvánka na Národný výstup na Sitno

Na vrchole Sitna v rámci krátkeho kultúrneho programu, a doposiaľ za najvyššej účasti vystúpil so svojím príhovorom aj zástupca ZSI KORENE Branislav Čech (príhovor v plnom znení uvedený nižšie). Účastníkom sa prihovoril aj zástupca Slovenskej národnej strany Anton Hrnko, riaditeľ Domu Matice slovenskej v Leviciach Miroslav Považan, členka výboru Matice slovenskej Danka Trňanová a starosta Štiavnických Baní Stanislav Neuschl. Fakt, že Slováci nutne potrebujú povzbudivé slová sa prejavil aj vyslovenou vďakou viacerých účastníkov za prejav združenia KORENE. V priebehu podujatia sme sa aktívne zaujímali aj o situáciu a atmosféru medzi matičiarmi.

Prejav na Sitne za ZSI Korene
Prejav na Sitne za ZSI Korene
Zástupcovia ZSI Korene

Príhovor Branislava Čecha

Pekný deň vám prajem priatelia. Rád by som povedal pár slov za Združenia slovenskej inteligencie KORENE, ktoré si 30. marca tohto roku pripomenuli 30. výročie od svojho vzniku a zároveň 30 rokov nepretržitej činnosti na prospech našich národnoštátnych záujmov. Verím, že aspoň niektorí z vás registrujú našu činnosť – aj keď nám propagandu nerobia žiadne politické mimovládky na prianie zahraničných „filantropov“. Prierez našej činnosti nie je čas predstavovať – najhlavnejšie si môžete pozrieť na našej webovej stránke: Hlavné aktivity združení KORENE

Chcel by som ale povedať pár slov k súčasnosti.

Slovenská republika je podľa čl.1. Ústavy SR stále zvrchovaný demokratický a právny štát. Žiaľ, od jej prijatia sa veľa zmenilo a čím ďalej, tým viac naši volení zástupcovia túto suverenitu okliešťujú a odovzdávajú právomoci Bruselu.

Takisto základné ľudské práva zakotvené v Ústave SR nerešpektujú ani samotné štátne orgány. To, čo bolo dovolené povedať včera, už nie je dovolené povedať dnes a pod hrozbou trestov za vyslovenie vlastného názoru si štát udržiava poslušnosť a tichý súhlas mlčiacej väčšiny.

Tento „nástroj na udržanie poslušnosti“ však bude fungovať iba vtedy, ak ho budeme naďalej tolerovať.

Za 30 rokov demokracie sme sa dopracovali k stavu, kedy sa národovectvo a láska k vlasti predstaviteľov svojho vlastného štátu označuje ako extrémizmus, alebo dokonca fašizmus.

Poviem vám krátku tragikomickú príhodu – boli sme s rodinou pred dvomi týždňami v Kremnickej mincovni. Sprievodkyňa nám prezradila, že mince a medaily s portrétom Andreja Hlinku (otca národa) radšej nevystavujú, aby sa vyhli konfrontácii s návštevníkmi – pretože pre niektorých (nedoukov) je už aj Andrej Hlinka kontroverzná osobnosť, resp. tlačia na to, aby sa ňou stala.

To isté platilo aj o portrétoch prezidenta 1. SR Dr. Tisu. Sprievodkyňa nám sama neskôr v užšom kruhu prezradila, že jej stará mama na 1. Slovenskú republiku a prezidenta Dr. Tisu nedala dopustiť…- táto príhoda je typickým príkladom gumovania národného povedomia v súčasnosti, keď najvýznamnejšie osobnosti dejín slovenského národa sa radšej zamlčia, aby sa predišlo možným problémom.

Rovnaká situácia platí všeobecne aj na akademickej pôde a aj medzi historikmi – sám poznám pár príkladov.

Úcta patrí všetkým čestným historikom či publicistom, ktorí sa neboja verejne a pravdivo prezentovať výsledky svojho vedeckého bádania s vedomím, že za to môžu byť šikanovaní a trestaní. Nesmieme sa nechať zastrašiť a podporiť tak silu novodobej totality, ktorá za šírenie pravdivých informácií hrozí prísnym trestom a snahu o diskusiu ignoruje či dokonca potláča.

Dôležitá informácia

Presne pred mesiacom 19. 6. 2020 sme zverejnili Petíciu proti potláčaniu slobody slova a za zastavenie trestného stíhania doc. Jána Dudáša, DrSc., ktorý je trestne stíhaný za vyjadrenie svojho názoru a polemiky na vedeckej úrovni.

Petíciu nájdete na našom webe a takisto na portáli peticie.com – boli by sme radi, keby ste ju svojim podpisom – ak súhlasíte – podporili.

A ešte posledná výzva – keď spievame hymnické piesne – či už štátnu hymnu Slovenskej republiky, hymnu Matice slovenskej alebo hymnu prvej Slovenskej republiky, mali by sme si uvedomovať ich texty a podľa nich sa aj správať a žiť.

To je odo mňa všetko, ďakujem za váš čas a svoj prejav ukončím heslom:

Spoločne za Slovenskú republiku ako slobodný, zvrchovaný a právny štát!

Za slovenské Slovensko – Zachráňme si vybojované!

Národný výstup na Sitno
Zástupcovia ZSI Korene
príhovory zástupcov organizátorov
zástupca Slovenskej národnej strany Anton Hrnko, starosta Štiavnických Baní Stanislav Neuschl, riaditeľ Domu Matice slovenskej v Leviciach Miroslav Považan, členka výboru Matice slovenskej Danka Trňanová a ďalší zástupcovia MO MS
spievanie hymnických piesní
Vyhliadková veža na Sitne
Pohľad zo Sitna 19.7.2020

Mgr. Margaréta Vyšná 24.7.2020

2 KOMENTÁRE

  1. …zial, vikend bol u mna o inych prioritach v ramci dalsieho prezitia, ale ked vidim fotografie, dost ma teraz mrzi, ze som si to nemohol zariadit inak…

  2. Vážený pán Čech,
    je obdivuhodné, koľko úsilia vynakladáte a koľko prekážok zdolávate, aby ste Slovákom pripomenuli ich bohatú minulosť. O tom hovorí aj Vaša posledná aktivita. Netreba zabúdať ani na Slovensko v rokoch 1939-45, lebo práve v tomto období kvitla ekonomická veda. Iba prof. R. Briška, vlastne otec slovenskej ekonómie, napísal dve diela a to spolu na viac ako 800 stranách: Národné hospodárstvo. Tam píše, že Baťa dával maximálne mzdy, aby si ľudia nielen dobre uživili rodinu, ale aby aj ušetrili a práve vkladali do jeho banky peniaze, teda úspory, ktoré on môže využiť na rozvoj podniku. Dobre som ho poznal a predebatovali sme veľa hodín. On sa vôbec nehanbil za prez. dr. Tisu. Dnes ho vôbec nespomíname. Blahoželám Vám k poslednej akcii

    prof. J. Husár

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň