nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img

NENAHRADITEĽNOSŤ RODINY (Funkčná rodina – základ budúcnosti národa)  

16. 1. 2022

Každý normálny životaschopný jedinec sa prirodzene snaží zvýšiť úroveň vlastného života a zlepšiť si postavenie v spoločenstve, ktorého je organickou súčasťou. Zároveň tým aj zabezpečuje svoju perspektívnu budúcnosť ako možnosť ďalšieho vývoja. Nielen pre seba, ale aj svoj rod, druh Homo sapiens sapiens  a napokon pre celý systém života a sveta.

Zo životných skúseností v prostredí sústavnej konkurencie rôznych záujmov jednoznačne vyplýva, že skupinové spolužitie je vždy výhodnejšie ako individuálne a skupina je vždy úspešnejšia ako jednotlivec. Na základe tohto nespochybniteľného faktu – a zároveň v súlade so základným inštinktom živej hmoty, pudom sebazáchovy – vznikla aj rodina. Rodina ako prirodzené spoločenstvo tvoriace základnú bunku každého spoločenského organizmu, akým je napríklad aj národ.

V súčasnosti sa často – a určite nie náhodou – hovorí o jave označovanom ako „kríza rodiny“ v zmysle akoby rodina už splnila svoju úlohu a svoje poslanie v spoločenstve ľudí a  tento spôsob spolužitia je už prekonaný. V tejto súvislosti však treba povedať, že nejde o krízu rodiny, ale ide – a nie po prvý raz v ľudských dejinách – o krízu spoločenstva, ktoré zmenilo svoj hodnotový systém a namiesto rodiny sa snaží propagovať a aj presadiť či dokonca vnútiť iné spojenia a spolužitia ľudí ako náhradu za tradičný, životom aj ľudskými dejinami overený a skúsenosťami potvrdený, pritom výsostne prirodzený vzťah dvoch dospelých jedincov rôzneho pohlavia, ktorí sú  schopní nielen plodiť, ale aj živiť a výchovou pripraviť svoje deti na život.

Rodina je nielen manželský zväzok muža a ženy, ale aj nenahraditeľné prostredie domova, kde sa tvorí a dozrieva osobnosť dieťaťa. Normálna, čiže všestranne funkčná, svoje povinnosti si zodpovedne plniaca rodina má nielen reprodukčnú, vyživovaciu, výchovnú a všetkých členov rodiny zabezpečovaciu úlohu, ale aj nezastupiteľnú spoločenskú funkciu a preto je nenahraditeľná.

Tento nespochybniteľný a nespočetnými vedeckými aj historickými dôkazmi potvrdený fakt si uvedomujú aj tí, ktorých záujmom a cieľom je ovládnuť a podriadiť svojim egoistickým predstavám ľudské spoločenstvá. Títo lákajú najmä neskúsených mladých ľudí na neoverené, na pohľad zaujímavé spôsoby spolužitia – ako náhrady za akože prekonanú tradičnú rodinu – s cieľom oslabiť ich, individualizovať a atomizovať tak spoločenstvo, ktoré narušením prirodzených väzieb oslabia a ľahšie ho ovládnu. Nezáväzné vzťahy vedú nielen k partnerskej  povrchnosti, nedostatočnej osobnej aj právnej zodpovednosti, ale aj  strate autority rodičov pri výchove detí osobnými vzormi správania sa, čo oslabuje rodinu a tým aj budúcnosť celej spoločnosti.

Máme vôľu, ochotu, silu, presvedčenie a vytrvalosť chrániť a rozvíjať zodpovednú a všestranne funkčnú rodinu ako nenahraditeľnú osobnú aj spoločenskú hodnotu?

Mali by sme vedieť, že ak zabudneme na poučenia zo skúseností ľudstva a necháme sa vlákať do pascí experimentátorov s ľudskou prirodzenosťou,  iluzionistov a manipulátorov s ľudskou dôverou, staneme sa ďalším z tragických dôkazov o ľudskej nepoučiteľnosti.

Bratislava 16. január 2022                                                                                                         Viliam Hornáček

Reláciu si budete môcť vypočuť so záznamu v stredu 29. septembra 2022 od 17:00 do 19:00 hodiny na www.slobodnyvysielac.sk

Do nahrávky relácie v utorok sa môžete pripojiť prostredníctvom aplikácie Jitsi meet. Zvukovú skúšku urobíme pred reláciou v utorok v čase 17:45-18:00 hod. pre tých, ktorí sa budú chcieť aktívne zapojiť počas neverejného nahrávania.

Kliknite na nasledujúci odkaz, aby ste sa pripojili pred nahrávaním relácie Slovenské korene:
https://meet.jit.si/SBBJ
Postup pre verzie aplikácie Jitsi meet:
Ak nechcete alebo nemôžete Skype používať, tak môžete bez inštalácie použiť ad hoc aplikáciu Jitsi meet cez web rozhranie alebo z mobilu pripojeného cez dáta alebo wifi. 
Stačí kliknúť v dohodnutom čase (v tomto e-maile) otvorenom v notebooku na tento link: https://meet.jit.si/SBBJ
Názov komunikačnej virtuálnej miestnosti je: SBBJ ktorý je potrebné skopírovať a vložiť do okna: a new meeting, V mobile: Zadajte názov miestnosti a potom kliknite na GO  a môžeme spolu hovoriť alebo vysielať reláciu.
Ak chcete aj v budúcnosti používať aplikáciu Jitsi meet v mobile tak je potrebné si ju stiahnuť a nainštalovať cez Obchod play. Zaberie to 2 minúty vášho času a potom v e-maile stačí kliknúť na rovnaký link a takmer všetko prebehne automaticky.
Nasledovný postup je úplne jednoduchý: cez on line verziu Jitsi met sa môžete pripojiť na: https:/meet.jit.si/SBBJ(stačí kliknúť na tento odkaz v tomto emaile)(potom potvrďte mikrofón alebo kameru, ktorú môžete vypnúť, keď chcete len audio hovor).

- Podporte nas -
SÚVISIACE ČLÁNKY

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie od autora

Najčítanejšie (všetci autori)