utorok, 17 septembra, 2024
spot_img

Priama demokracia

Sú slová, ktoré elektrizujú masy. Napríklad: sloboda, spravodlivosť, rovnosť, česť, statočnosť, odvaha, hrdinstvo, … . Pre menej rozmýšľajúcu osobu sú jasné a dokonale zrozumiteľné. Ak ich výrečný človek použije so správnou kadenciou hlasu, hoc aj na plošine valníka, je schopný vyvolať patričnú odozvu skandujúceho davu.

Do tejto kategórie patrí aj slovné spojenie priama demokracia. Hovorím o rozhodovaní občanov prostredníctvom referenda. Veľa ľudí je presvedčených, že prostredníctvom priamej demokracie si môžu od politikov vymôcť všetko. Napríklad vyššie platy, nižšie ceny, samoobsluhu na sídlisku, zdravotné stredisko, škôlku za domom, parkovisko.

Málo charakterný politik ich v tom nechá a pridá aj nejaký sľub. Napríklad, že spojí Bratislavu a Košice diaľnicou, alebo, že budú operácie rakoviny vykonané do 14 dní, alebo, že postaví 1 000 bytov každý mesiac, alebo, že zdvojnásobí platy, alebo, že každý poslanec bude mať iba jednu funkciu, alebo, že jeho strana prijme zákon o priamej demokracii.

Z priamej demokracie sa v ostatnom čase stala takmer modla. Je to rovnako tajomný pojem ako tie na začiatku. Záleží iba od stupňa poznania, čo znamená, aké má obmedzenia, aké má výhody a zákernosti. Zákonodarcovia už niečo v tejto oblasti vykonali a niekoľko obmedzení dali aj do ústavy. Napríklad priamou demokraciou nie je možné žiadať trest smrti, znížiť dane a podobne. Oproti tomu je povinnosťou vlády dať do rúk občanov prostredníctvom referenda rozhodnutie o vstupe štátu do vojenského paktu, do zväzku s iným štátom, vzdať sa územia, vzdať sa vlastnej obrany, alebo obmedziť zvrchovanosť štátu. Je na každom z nás, aby sme posúdili čo doteraz polici sľúbili, k čomu sa zaviazali a čo splnili. Je na každom z nás, aby sme si pamätali ich sľuby, prísahy, funkcie aj mená.

Výhoda priamej demokracie spočíva v tom, že prejaviť vôľu a rozhodnúť musí viacej ľudí. Nevýhoda je, že správne rozhodnutie závisí od stupňa osobnej informovanosti každého zúčastneného. Preto v štátoch, ktoré uplatňujú priamu demokraciu sú pre referendum presne definované pravidlá, aby každý občan s právom zúčastniť sa mal dostatočné, pravdivé a komplexné informácie.

Získať pravdivé informácie umožňuje iba otvorená, zrozumiteľná a verejne prístupná diskusia relevantných odborníkov na danú problematiku. V štáte, v ktorom je možné politickou mocou siahajúcou do každej oblasti správy obmedziť diskusiu je táto nevyhnutná podmienka negovaná.  Potom, výsledok referenda stráca úplne svoje opodstatnenie a stáva sa nástrojom svojvôle politikov, lebo za zmanipulované referendum sa môže skryť politik, strana, prípadne aj celý vládnuci kartel a tým si môžu zabezpečiť beztrestnosť, resp. sťažiť cestu právu. Referendum je silný nástroj občianskej moci ktorý je možné rukou „šimpanza“ zneužiť rovnako ako samopal.

Nepochybne, v Európe má najlepšie skúsenosti s inštitútom priamej demokracie Švajčiarsko. Švajčiarska konfederácia, napriek nepomerne komplikovanejším podmienkam štátnosti nakoľko ide o federálny štát, využíva referendum od roku 1874. Jeho pravidlá sú domácej verejnosti dokonale známe, presne stanovené, časom overené a občanmi rešpektované. Referendum im dáva do rúk nástroj ktorým môžu presadiť, zmeniť, prípadne zrušiť miestny, kantonálny aj federálny zákon. V referende prijaté pravidlo je zákon, ktorý už poslanci nemôžu upravovať ani o ňom hlasovať – stane sa súčasťou systému.

Nezmyselné kvórum, ktoré okrem brutálne cenzúrou obmedzenej diskusie bráni našim občanom korigovať excesy poslancov, ministrov prípadne úradníkov, vo Švajčiarsku nemajú. Im stačí občianska slušnosť, demokracia bez prívlastkov a zodpovednosť politikov.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň