štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodAko ďalej, Slováci?Jubilejné 85. výročie „Slovenského štátu.“

Jubilejné 85. výročie „Slovenského štátu.“

Drahí bratia a sestry, Slováci a Slovenky!

Tento príhovor Vám píše Jozef M i k u š , narodený 14. marca 1939 o 13 hod. V januári roku 1945 som bol prezidentom Slovenskej republiky, Dr. Jozefom Tisom v prezidentskom paláci pasovaný za prvorodeného syna Slovenského štátu. Ako taký, osobujem si právo osloviť slovenský národ pri príležitosti okruhlého výročia 85 rokov od vzniku Slovenského štátu, prvého samostatného štátu Slovákov v novodobých dejinách slovenskej štátnosti.

Blíži sa 14. marec kedy si budeme pripomínať okruhlé osemdesiate piate výročie najväčšieho sviatku slovenského národa, výročie vzniku Slovenského štátu. Prvého samostatného štátu Slovákov v novodobých dejinách.

Naši otcovia a starí otcovia vedení svojimi vodcami si v Slovenskom sneme v Bratislave 14. marca 1939 o 12 hod. a 7 min. odhlasovali a vytvorili svoj vlastný Slovenský štát, na troskách I. ČSR. Po 1032 rokoch od rozpadu Regnum Sclavorum so sídlom v Nitre v roku 907, čo bol prvý samostatný štátny útvar v dejinách slovenského národa.

Obdobie kedy Slovenský štát vznikol bolo jedno z najťažších období XX. storočia, pre Európu a svet, obdobie II. svetovej vojny. Naši predkovia, otcovia a starí otcovia pod vedením slovenských národovcov, ktorých sformoval už vtedy nebohý Andrej Hlinka, otec slovenského národa v Hlinkovej slovenskej ľudovej strane boli schopní v tomto čase vyťažiť maximum možného, vytvoriť vlastný štátny útvar, ktorý sa do sŕdc pravoverných Slovákov a Sloveniek zapísal nezmazateľným písmom hrdosti na svoj štát.

Priznávam, že bez pomoci iných štátov Európy by snaha vtedajších našich predstaviteľov o samostatnú štátnosť Slovákov bola nerealizovateľná. 

Veľká vďaka vám všetkým, ktorí ste podpísaní pod hrdou slovenskou štátnosťou z rokov 1939 až 1945. 

Jozef M i k u š , Častá

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň