štvrtok, 28 marca, 2024
spot_img

Rádio Slovensko obvinilo renomovaného historika zo „spochybňovania holokaustu“.

14. 4. 2021,  Združenie slovenskej inteligencie, Branislav Čech – predseda

V piatok,  9. apríla 2021 ocenilo Mesto Ružomberok historika Františka Vnuka cenou Andreja Hlinku na rok 2021. Získal ju za osobitný prínos k bádateľskému a popularizačnému zhodnoteniu svojho rodáka, ružomberského farára Andreja Hlinku, ktorého národ poctil čestným titulom Otec národa.

Na osobu F. Vnuka ako aj predstaviteľov mesta sa na sociálnych sieťach okamžite zniesla vlna nenávistných útokov zo strany zástupcov Židovskej náboženskej obce ako aj zo strany predstaviteľov vládnej moci a ich spolupracovníkov.

Tieto agresívne útoky chápeme nielen ako poškodzovanie dobrého mena a cti jedného z najvýznamnejších slovenských katolíckych intelektuálov, ale aj ako zastrašovanie demokraticky zvolených samospráv a spochybňovanie ich legitímneho práva oceňovať osobnosti podľa vlastného výberu, a tým útok na samotnú podstatu demokracie.


     František Vnuk patrí medzi najplodnejších slovenských historikov a publicistov. Napísal nespočetné množstvo monografií, štúdií, článkov a recenzií a je editorom, autorom úvodov doslovov, poznámok a prekladov kníh iných autorov. Aktívne vystupoval na početných vedeckých sympóziách v zahraničí aj na Slovensku. František Vnuk bol zvolený za riadneho člena Slovenského ústavu v Ríme. Bol členom Predsedníctva Matice slovenskej, Slovenského historického ústavu Matice slovenskej a redakčnej rady Slováka v Amerike, Slovak Studies, Historického zborníka a iných. Je členom združení slovenskej inteligencie KORENE. Je nositeľom viacerých vyznamenaní vrátane Veľkej zlatej Cyrilometodskej medaily s reťazou (Ústredie slovenských katolíckych intelektuálov, 1977), Striebornej medaily Ministerstva kultúry SR (1996) , Pamätnej medaily Matice slovenskej (1996), Pamätnej medaily Konfederácie politických väzňov Slovenska (1996), Veľkej medaily svätého Gorazda Ministerstva školstva SR , Rytierskeho radu svätého Gregora Veľkého, ktorý mu udelil pápež Ján Pavol II. (1996), Zlatej medaily Matice slovenskej, Ceny Daniela Rapanta na rok 2001, ktorú mu udelil historický odbor Matice slovenskej a ďalších.


     Dňa 12. 4. 2021 odvysielalo Rádio Slovensko o 18.30 h. desaťminútovú reláciu K veci, v ktorej z úst moderátorky pani Lucie Nagyovej zazneli konkrétne tieto slová:

„Minulý týždeň v piatok udelili v meste Ružomberok cenu Andreja Hlinku za rok 2021 historikovi Františkovi Vnukovi. Ten je známy spochybňovaním holokaustu.

     Pominieme skutočnosť, že redaktorka nevysvetlila, čo znamená „spochybňovanie holokaustu“. Následne sa však  hosťa na telefóne pýtala, ako sa Nemecko po 2. sv. vojne vyrovnávalo s „návratom desať tisícov vrahov z frontu“, čím stavala Františka Vnuka a jeho sympatizantov do rovnakej polohy! Úprimne povedané, ide o nehoráznosť. Tak ako veľakrát predtým, aj v tomto prípade Slovákom „niekto“ potrebuje vtlačiť pocit hanby a viny za to, čo nikto z nás nespôsobil a potrebuje polarizovať spoločnosť.

Celý záznam relácie je na tomto odkaze: https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1092/1545565

     S veľkou pravdepodobnosťou, okrem porušenia Zákona 308/2000 o vysielaní a retransmisii ide aj o ohováranie podľa § 373 Trestného zákona, kde Lucii Nagyovej podľa odseku 2c) hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokovkrivé obvinenie podľa § 345 Trestného zákona, kde jej podľa odseku 2b) hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

     Ťažko odhadnúť, či „chyba“ nastala kvôli narýchlo pripravenej relácii bez dostatočných znalostí o dielach Františka Vnuka, alebo ako priamy nátlak na vyslovenie takej nehoráznej absurdnosti od jednotlivcov, ktorí sa s ocenením historika Františka Vnuka nedokážu zmieriť.

     Protestujeme voči tomu, že v relácii nebolo umožnené vystúpiť zástupcovi (zástupcom) druhej, dotknutej strany. Podnikneme všetky kroky potrebné k vysvetleniu a náprave tohto prešľapu RTVS. RTVS je totiž financovaná z daní všetkých občanov, má plniť verejnoprávnu funkciu, nie slúžiť vplyvným mocenských skupinám a vytvárať terče osočovania a nenávisti z intelektuálov, ktorí nepasujú do ich hodnotového sveta a sú známi svojou národnoštátnou orientáciou.

Moderátorka ďalej reláciu uviedla slovami:

     „Otvára sa otázka, čo by pomohlo, aby sme ukončili špekulácie a dezinformácie z obdobia Slovenského vojnového štátu a ako môžu postoje určitých skupín ľudí napríklad voči Jozefovi Tisovi limitovať budovanie demokracie na Slovensku“.

     Na túto otázku mladej redaktorky vieme odpovedať presne. Pomohlo by začatie slobodnej diskusie vo verejnoprávnych médiách s celým spektrom historikov so zachovaním plurality názorov a nie ich znevažovanie tak, ako tomu bolo napríklad aj vo vašej relácii. Žiaľ dnes v tej našej „demokracii“ majú do verejnoprávnych médií dvere otvorené len tí, ktorí majú „správny“ politický názor, len tí, ktorí sú poplatní aktuálnemu režimu. Preto vaša poznámka o budovaní demokracie na Slovensku je prinajmenšom komická. Je načase zamyslieť sa, kde dospeje táto spoločnosť s totalitárnymi praktikami a cenzúrou vo verejnoprávnych médiách. Veď predsa aj ten typ totality, ktorý ste kritizovali v relácii začal mediálnou cenzúrou.

- Podporte nas -
SÚVISIACE ČLÁNKY

6 KOMENTÁRE

  1. A pán Vnuk sa cíti urazený tým, že ho označili za popierača? Treba sa najprv jeho spýtať, lebo napr. M. Magát a kopa iných bádateľov po svete sú na to hrdí, že sa odvážia bádať tam, kde je to zakázané a trestané.
    A čo spravíte potom, keď sa doba zmení a na piedestáli budú terjaší popierači??? Napíšete nový článok, v ktorom sa budete hrdiť tým, akého odvážneho popierača Vnuka máme na Slovensku?

    • Chvála Bohu bývam na severe a sledujem TVP. V Poľsku sa téme venuje pani Ewa Kurek už viac ako 30 rokov, podobne aj pán Gregorz Braun. Takže vyjadrenia slaboduchych prestytutiek len zdôrazňuje „úroveň“ , nie SLOVENSKÝCH ale slovensky hovoriacich debilizačných médií.

  2. Bol taký film – Planéta opíc. Tam hlavný opičiak vydával – veľmi nerád – súhlas s bádaním v zakázaných oblastiach. A trestať a zakazovať bádať môže iba idiot. Veda musí bádať, aby sa dostala k pravde. Minimálne v demokracii by to malo platiť. A pán Magát.? Kladie otázky, na ktoré mu „kompetentní” nedokážu odpovedať.! A klásť otázky nie je popieraním holokaustu.!

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie od autora

Najčítanejšie (všetci autori)