Združenie slovenskej inteligencie vydalo k štátnemu sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu odmietavé stanovisko k nezodpovedným, chaotickým, nekompetentným a diktátorským rozhodnutiam a konaniam súčasnej vlády SR. 17. novembra prišli tisícky občanov vyjadriť verejný protest do Bratislavy, Košíc, Žiliny a ďalších miest.
O 15 hodine k buste Alexandra Dubčeka pred Národnou radu SR položili veniec predseda a členovia strany SMER – SD. Krátky prejav predniesol predseda Robert Fico. Vyzval účastníkov, aby protestovali pokojne a „s chladnou hlavou“, kritizoval nekompetentnosť súčasnej vlády a tiež informoval, že strana začne so zbieraním podpisov na vypísanie referenda na uskutočnenie predčasných volieb. Počas zhromaždenia, a za sústavnej kontroly prelietujúcich „čmeliakov“ občania žiadali zástupcov médií nakrúcajúcich zhromaždenie, aby písali pravdu a vyčítali im ich účasť v cudzích službách. Zhromaždenie predstavovalo asi 300 ľudí.
Protesty občanov súbežne prebiehali pred prezidentským palácom a Úradom vlády SR. Pred palácom sa konali prejavy prenášané ampliónom Mariána Kotlebu, Jána Čarnogurského, Milana Uhríka, Milana Mazureka, Jalala Suleimana, Tibora Rostasa a ďalších. Odmietli diktát štátnej moci, klamanie, manipulovanie a ohrozovanie občanov, žiadali zodpovednosť vlády, obhajobu národno-štátnych záujmov aj na medzinárodných fórach, vyzývali súčasnú vládu na odstúpenie. Účastníci spontánne prerušovali prejavy heslami: „Odstúpiť! Slovensko Slovákom! Slováci, Slováci! V jednote je sila! Matovič je vírus! Gestapo! Vlastizrada! My sme tu doma!“ V útrobách davu rezonovala mohutnosť a ozvena hlasu ľudu, čo dávalo tušiť, že môže ísť aj o viac ako desaťtisícovú masu. Tú tvorila pred prezidentským palácom najmä mladšia generácia, v menšom pomere stredná a staršia generácia. Nad hlavami sa niesli heslá a viali štátne vlajky. Kto sa cítil byť ohrozený, mal nasadené rúško alebo inú ochranu tváre, ich pomer vizuálnym odhadom nepresiahol polovicu zúčastnených. Ľudia sa snažili zaujať čo najlepšie stanovisko – postávali na vyvýšených kamenných blokoch fontán, na strechách budov či za oknami domov. Celkovo panovala dynamická, ale slušná atmosféra, ľudia si spontánne vymieňali názory, skúsenosti, najmä žiadali odstúpenie vlády, sporadicky prejavili aj hnev. Všetko kontroloval v bezpečnej vzdušnej vzdialenosti a s dostatočným nadhľadom, ale dobre viditeľný svietiaci dron.
Asi po hodine prejavov, ktoré sa skončili štátnou hymnou Slovenskej republiky a mávaním štátnych vlajok dlhý zástup účastníkov zhromaždenia inštinktívne a pokojne tiahol na námestie pred Národnou radu SR. Aj tento dlhodobý peší presun chodníkmi a cestou s obmedzovaním dopravy a sprevádzaný zvedavými pozorovateľmi spoza brán a okien príbytkov dokazoval mnohopočetnosť zhromaždenia. V ojedinelých prípadoch to zaiskrilo aj medzi presúvajúcimi sa protestujúcimi a domácimi pozorovateľmi. Policajné hliadky a skupinky boli viditeľné takmer na každom kroku. Na plote paláca zostávali už len pripevnené odkazy pre štátnikov s horiacimi sviečkami.
Prejavy pokračovali najmä opakovanými požiadavkami zástupcov strany Kotlebovci – ĽSNS o vydanie zadržaného poslanca NR SR Andreja Medveckého. Zhromaždení občania viackrát vyzývali ozbrojených policajtov so štítmi zoskupenými pred Národnou radou, aby zložili prilby. Zneli heslá: „Máme toho dosť! Matovič je kovid!“ Policajné zložky držali obrannú pozíciu, roztrúsení v skupinkách medzi okrajovými zhromaždenými sa nebránili debate s občanmi. Centrum mesta a železničná stanica zostali aj napriek večerným hodinám pokojné.
18. 11. 2020 za Združenie slovenskej inteligencie Margaréta Vyšná