sobota, 7 septembra, 2024
spot_img
ÚvodOsobnostiGenerál – hrdina – legenda Milan Rastislav Štefánik (1880 –...

Generál – hrdina – legenda Milan Rastislav Štefánik (1880 – 1919)

Patrí medzi najznámejšie osobnosti Slovenska a súčasne prerástol jeho hranice. Bol vzdelancom, hvezdárom, vynálezcom, vojakom i diplomatom svetového formátu. Aj v politike ostal principiálnym a morálnym človekom. Viedol ho nie osobný prospech, moc, ale snaha o  spravodlivejšie usporiadanie Európy. Nikdy sa nenechal zlomiť ani zastrašiť. Za krátky život dosiahol neuveriteľne mnoho. Podarilo sa mu vyslobodiť svoj národ z okov tisícročného uhorského štátu, ktorý mu pripravoval odnárodnenie a zánik. Svoj národ miloval a po celý život nedopustil naň jedno hanlivé slovo. Vďaka svojím zásluhám i tragickej smrti sa stal legendou.

Narodil sa 21. júla 1880 v Košariskách v rodine evanjelického farára Pavla Štefánika, krstného syna J. M. Hurbana, ktorý bol ako Slovák vylúčený z lýcea v Bratislave. Matka bola z rodu martýra V. Šuleka. Mali 12 detí. Vyrastal v materiálne skromnom, no duchovne bohatom prostredí. Od malička ho formovali kresťanské hodnoty, knižnica i obrazy národovcov. Aj druhé meno Rastislav mu malo pripomínať slovenské korene. V snahe zabezpečiť mu vzdelanie otec ho po treťom ročníku ľudovej preložil do Šamorína, aby sa naučil maďarsky. Pokračoval na lýceu v Bratislave a Šoproni, maturoval v Sarvaši (1898). Už tu ukázal svoje nadanie a vynikajúce výsledky. Začal študovať v Prahe stavebné inžinierstvo. Láska ku hviezdam, ktorú mal od detstva, ho však previedla na štúdium astronómie a matematiky na Karlovej univerzite.

Vedec, vojak a diplomat

V Prahe sa nadchol ideou slovanskej vzájomnosti i slovensko-českej spolupráce. Pracoval v akademickom spolku Detvan, venoval sa redakčnej práci. Pritom ho kvárili vážne zdravotné problémy a chudoba. Nemal ani na zimný kabát. Všetko však prekonávala jeho nezlomná vôľa. V túžbe dostať sa medzi slávnych astronómov, odišiel po promócii (PhDr.) v jeseni 1904 študovať do Francúzska. Stal sa asistentom v slávnej Meudonskej hvezdárni u prof. Janssena. Neskôr pracoval v observatóriu na Mont Blancu či v Národnej hvezdárni v Paríži. Zúčastnil sa výprav o.i. v Turkestane, Brazílii, Ekvádore či Tahiti. Viackrát vystúpil na M. Blanc. Od roku 1912 bol francúzskym občanom. Po vypuknutí vojny, aj napriek vážnym zdravotným problémom, prihlásil sa k letectvu. Tak, ako sa presadil vo vede, uplatnil sa aj v armáde. Prešiel všetky hodnosti od desiatnika až po generála (júl 1918). Bol na francúzskom, srbskom, rumunskom i talianskom fronte. Podnikal odvážne výzvedné lety, pútal na seba pozornosť odvahou i nápadmi. Do letectva zaviedol stálu meteorologickú službu. Dostal najvyššie srbské vyznamenanie za chrabrosť, francúzske za statočnosť. Jeho šarm, znalosť jazykov, vedy i sveta z neho spravili i špičkového diplomata. To zúročil práve v čase svetovej vojny, keď sa rozhodovalo o novej mape Európy. Ako politický stratég predvídal nielen jej vypuknutie, ale aj to, že porážka Rakúsko-Uhorska je jedinou cestou k oslobodeniu jeho národa. Do napĺňania tohto cieľa vložil všetky sily.

Slovensko-český odboj

Od decembra 1915 uvádzal T. G. Masaryka i E. Beneša do najvyšších politických kruhov. Od februára 1916 formovali spolu Česko-slovenskú národnú radu v Paríži. Jej názov vyjadroval i štátoprávne smerovanie. Predstavitelia Dohody by nesúhlasili s vytvorením malého českého či slovenského štátu. Štefánik videl, že šanca vyslobodiť sa je len spoločne. Slovákov pokladal za rovnocenný štátotvorný národ, no súčasne hovoril o jednote Čechov a Slovákov. ČSR mala byť hradbou proti germánstvu, čo vyhovovalo záujmom Dohody. Dôležitú rolu v jej presviedčaní zohral i Štefánikov projekt bojových útvarov, čsl. légií. Podnikal cesty po Taliansku, Rusku i USA. V auguste 1916 sa mu podarilo zjednotiť súperiace slovenské a české združenia v Rusku pod ČSNR v Paríži. 29. 8. 1916 ich zástupcovia podpísali Zápis o zásadách Česko-Slovenské akce (tzv. Kyjevský zápis); bol základom pre tvorbu čsl. légií v Rusku. Neskôr sa tvorili aj vo Francúzsku. Išlo o mimoriadny jav: stotisícová armáda ešte nejestvujúceho štátu bojovala za jeho vytvorenie. Z hľadiska politického to uľahčovalo cestu k uznaniu historicky neoverenej ČSR. Veľký význam mala i ním vybojovaná zmluva s Talianskom (apríl 1918). Bola prvým medzinárodným dokumentom uznania Česko-Slovenska (v zmluve dôsledne uvádzané so spojovníkom).

Smrť zo vzduchu

Štefánik bol striktným antiboľševikom. Légie sa však z krvavej občianskej vojny snažil vyviesť. Kvôli tomu v auguste 1918 odcestoval na Sibír, kde zotrval až do februára 1919. V treskúcich mrazoch od Uralu po Vladivostok navštevoval legionárov. Beneš i Masaryk zatiaľ triumfálne vtiahli do ČSR. Niektoré ich svojvoľné kroky spolu s generálovou neprítomnosťou zvýšili ich rozpory. Medzi Štefánikom a Benešom bol i konflikt charakteru. Na jednej strane intrigán a majster zákulisných ťahov, na druhej priamočiary generál. „Se Štefánikem jsem měl konflikt. Je mezi námi konec – myslím úplně“, napísal 9. 4. 1919. Aj pre Masaryka, ktorého Štefánik uviedol do sveta veľkej politiky, bol stále iba „dráteníčkom“. Po vytvorení republiky im bol už akoby na príťaž. To, že s ním nerátali vidno aj z funkcie ktorú mu dali – ministerstvo vojny, keď vojna už skončila. „Co s ním dále, nevím, na Slovensko? Sotva: nejlépe by byl Rím, jestliže Paríž je vyloučena…“, písal Benešovi 24. 4. 1919.

Do vlasti sa vracal lietadlom Caproni z Campo Formio v Taliansku. Pristáť mal na provizórnom letisku Vajnory. Napriek tomu, že politické špičky boli o jeho plánovanom príchode informované, nik ho tu nečakal. Jeho lietadlo sa záhadným spôsobom zrútilo a generál aj s trojčlennou talianskou posádkou zahynul. Viacerí dôležití svedkovia boli umlčaní, pitevná správa sfalšovaná. Verejnosť si šepkala o atentáte, jeho rodina bola o tom presvedčená. Otázniky neboli vyjasnené podnes.

PhDr. Martin Lacko, PhD.

1 KOMENTÁR

  1. Okolo tragickej smrti “dráteníčka” je príliš veľa záhad a špinavostí na to, aby sa Slovač uspokojila s oficialnym vysvetlením či skôr nevysvetlením toho, čo sa naozaj stalo….

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň