sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodCOVID-19Posledná rozlúčka s Reném Balákom

Posledná rozlúčka s Reném Balákom

Smútočné zhromaždenie pri hrobe Reného Baláka, pri truhle manželka Soňa s deťmi 24. 9. 2021

27. 9. 2021 ZSI

Dr. René Balák, PhD. – čestný člen Združenia slovenskej inteligencie umrel nečakane dňa 20. septembra 2021. Krátku spomienku sme zverejnili v tomto článku.

Dňa 24. septembra 2021 o 11.00 hod. sa konala zádušná svätá omša v kostole sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch, ktorú celebroval vdp. Jozef Galovič, homíliu predniesol vdp. Igor Gajdoš, ktorý bol bývalým spolužiakom Reného Baláka. Na svätej omši bolo prítomných približne 150 veriacich. Po skončení bohoslužby sa ľudia presunuli na cintorín na Bratislavskej ceste.

Pohrebné obrady tu začali o 13.00 hod., skončili krátko pred 15.00 hod. Viedol ich dp. František Mašek z Beckova, ktorý mal aj kázeň, v ktorej vyzdvihol vernosť Reného Baláka pravde, Bohu i národu.

Po jeho kázni s krátkym pozdravom-spomienkou vystúpil aj jeho bývalý spolužiak a priateľ Ľuboš Volko.

Pohrebný sprievod R. Baláka 24. 9. 2021 Piešťany

Pohrebu sa zúčastnilo do 500 ľudí zo všetkých kútov Slovenska. Okrem iných aj známejšie osobnosti, napr. členovia poslaneckého klubu ĽS NS, či niektorí bývalí poslanci NR SR ako aj niektorí bývalí ministri vlády SR z 90. rokov, tiež napr. Štefan Harabin, Tibor E. Rostas či zástupcovia viacerých národne orientovaných združení a iniciatív.

Za Združenie slovenskej inteligencie sa prišli s Reném Balákom rozlúčiť: Branislav Čech, Martin Lacko, Helena Hrehová, Vladimír Bizoň, Andrea Šulíková, František Gajdoš a Ľuboš Volko.

Prepis príhovoru Mgr. Ľuboša Volka:

Moji milí Slováci. Tak, ako sa nám René prihováral. A prihováral sa aj mne.  Ja sám, keď som aj kňaz aj veriaci, ale táto správa ma zaskočila. Keď som v pondelok ráno telefonoval Renému, zodvihla to manželka. Pýtam sa jej: „Pani Baláková, môžem hovoriť s Reném?“ Ona mi odpovedala: „Nemôžte. René umrel.“ Ja hovorím: „René odišiel. René neumrel, ale odišiel. Odišiel domov. Ku svojmu Otcovi.“

Mne sa ľahko rozpráva, lebo nemám ženu a nemám deti. Lebo som kňaz. A mne sa ľahko obetuje. Ale on sa obetoval za národ.

Pred pár týždňami sme spomínali tie naše študentské bohoslovecké časy na Kapitulskej ulici v Bratislave. Hovorím: „René, ja som si myslel, že tí naši profesori, také kapacity: Vrablec, Šoka, Kiššiday, Minarovič…, keď tí naši profesori, ktorí nás vyučovali na teologickej fakulte, aj keď za socializmu, ale boli kapacity. Keď tí umreli, ja som si myslel, že už celá teológia, celá morálka umrela. Že už na Slovensku nemáme také kapacity. Až kým som nestretol teba.“ 

René, mal si šťastie vo svojom živote na dobrých profesorov, na dobrých učiteľov. A ty si to prijal, ty si to zúročil. Dnes som mal byť na pohrebe u nás vo Zvolene. Ale poprosil som kolegu – kňaza, aby ma zastúpil, že idem spolužiakovi na rozlúčku do Piešťan. „A to je kňaz? A to bol kňaz?“   

„Áno, bol kňaz! A možno lepší ako my, čo sme vysvätení, lebo žil to kňazstvo!“

Viete, kňazstvo nespočíva v obradoch, vo sviatostiach, v rúchu, v bohoslužbách, ale že sa obetujem za druhých. To bolo kňazstvo Kristovo a to bolo kňazstvo Reného. Tak, chcem sa poďakovať za spolužiakov: René, páni profesori, ktorí nás učili už nežijú a ty si odišiel domov. Ale ešte sme na Slovensku, aj keď nie všetci, so srdcom na správnom mieste. Ešte sme nevymreli. A je to pre mňa osobne záväzok, aby som v tvojom odkaze a poslaní pokračoval. Aby tvoja obeta nebola zbytočná. Aby nebola márna. Sila slabých a slabosť silných. My sme navonok síce slabí, ale sme silní, lebo máme vieru, nádej a lásku. A to je naša najväčšia sila. Ďakujem, René.

Veniec Renému Balákovi od Združenia slovenskej inteligencie

2 KOMENTÁRE

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň