nedeľa, 23 júna, 2024
spot_img
ÚvodCOVID-19Spomienka na Reného Baláka

Spomienka na Reného Baláka

V pondelok 20. septembra 2021 nás vo veku nedožitých 54 rokov náhle opustil etik, morálny teológ, pedagóg a vedec ThDr. René Balák, PhD. a tiež čestný člen Združenia slovenskej inteligencie.

Pre všetkých, ktorí sme ho poznali je to nečakaná bolestná strata…

René Balák ukončil univerzitné štúdiá filozofie a teológie na Teologickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. Špecializačné postgraduálne doktorandské štúdium morálnej teológie a etiky absolvoval na Inštitúte morálnej teológie (Instytut teologii moralnej) na Katolíckej univerzite v Lubline (Katolicki uniwersytet Lubelski) v Poľsku. Tu mu bol v roku 2000 udelený akademický a vedecký titul Doctor in theologia morali. Vedecko-výskumne sa angažoval najmä v Poľsku, Taliansku a v Anglicku. Pedagogicky pôsobil na Katedre filozofie a v Centre pre Bioetiku na Filozofickej fakulte UCM. Je autorom bioetickej publikácie Mysterium vitae – život človeka v rukách človeka 1 a 2 a  mnohých ďalších odborných publikácií a článkov. Jeho štúdie boli mnohokrát citované v zahraničných odborných časopisoch.

V poslednom období býval pravidelným hosťom vo viacerých internetových médiách a prihováral sa verejnosti svojimi znalosťami spolu s ostatnými odborníkmi, ktorým verejnoprávne médiá aj na opakované žiadosti verejnosti odmietali poskytnúť priestor. Zúčastňoval sa verejných podujatí organizovaných nespokojnými občanmi, na ktorých vždy žal úspech. Svoje názory a hodnotenia na aktuálne medicínske témy prezentoval aj na viacerých videokanáloch.

René Balák bol jednou z mála osobností, ktorá sa neváhala verejne a jednoznačne postaviť proti kovidovej ideológii a zavádzaniu novej totality na Slovensku. Poznali sme ho ako neúnavného a obetavého bojovníka za zdravie a práva všetkých občanov Slovenskej republiky. Bojoval vždy čestne a odborne – na základe argumentov a faktov, ktoré perfektne ovládal.

Napriek tomu, že bol pracovne i rodinne mimoriadne vyťažený (bol otcom šiestich detí a vzorným manželom), nikdy nám neodmietol pomoc. Či už išlo o vypracovanie odborných stanovísk, o konzultáciu, radu pri našich výzvach a stanoviskách určených samosprávam, štátnym inštitúciám, ale aj verejnosti, v ktorých sme sa snažili oponovať jednostrannej propagande vládnuceho režimu.

Nenechal sa zastrašiť útokmi ani hrozbami, trpezlivo predkladal argumenty a fakty súvisiace s neodôvodnenými, nelogickými až nehumánnymi nariadeniami vlády a ochorením COVID-19. Verejnosť oboznamoval s rizikami pravidelného povinného očkovania.

Východisko pre spoločnosť z tohto stavu a zároveň jeden z jeho posledných zásadných odkazov znel:

„Verím, že bude dosť jednotlivcov, ktorí prebudia morálne svedomie národa.“

Pokúsme sa ho teda nesklamať.

René Balák patril medzi vedeckú i osobnostnú špičku. Strácame v ňom vzor človeka s charakterom vzácnej čistoty, úprimnosti, nezištnosti, čestnosti a obetavosti. Strácame vzor Človeka v službe pravde.

Žiaľ, ako to už býva u nás, veľkosť ľudí si uvedomujeme až po ich odchode. Dúfajme aspoň, že jeho príklad inšpiruje ostatných, najmä mladších intelektuálov…

V našich srdciach zostane navždy.

Vážený pán doktor, ďakujeme za všetko, čo ste pre náš národ, pre naše deti, aj pre ľudstvo urobili.

V mene Združenia slovenskej inteligencie vyslovujeme rodine úprimnú sústrasť.

Česť jeho pamiatke!

Podporiť rodinu Reného Baláka v tejto ťažkej situácii môžete zaslaním prostriedkov na číslo účtu: SK2975000000004027432928

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

10 KOMENTÁRE

 1. Veľká bytosť ?Dr. René Balák, PhD.? bojovník za právo v bioetike, plnohodnotne veriaci vzorný otec? Ďakujem Ti za to, čo si urobil pre lepší život nás všetkých ❤ V našich mysliach zostaneš navždy.?Odpočinutie večné daj mu, pane a svetlo večné nech mu svieti, nech odpočíva v pokoji?
  Určite znova prispejem — tentoraz Soničke a jej 6 sirotám — prvýkrát išiel “ PRÍSPEVOK EXPERTOVI PAR EXCELLENCE NA TVORBU A ŠÍRENIE OSVETY“ na jeho účet SK85 7500 0000 0004 1180 7263 už 22. 4. 2021 ako „ZRÝCHLENÁ PLATBA TUZEMSKÁ“

  • Dobrý deň,

   hoc som pána Baláka osobne nepoznala, zasiahla ma jeho smrť veľmi intenzívne a hlboko. Vypočula som si jeho posledný príhovor k Slovákom 18/09/2021 a s istotou môžem povedať, že to bol jeden z jeho NAJSILNEJŠÍCH a NAJOTVORENEJŠÍCH príhovorov, kde pomenoval,zhrnul s úplnou argumentačnou presnosťou to, čo zažívame v tejto dobe. Vždy som obdivovala jeho spôsob,ľahkosť,istotu, zrozumiteľnosť,presnosť, nebojácnosť, akou sa dokázal prihovárať k ľuďom.
   Jeho MÚDROSŤ, ČISTOTA, POKORA a LÁSKA budú veľmi citeľne absentovať …..všetkým nám…
   Zanechal SILNÉ ODKAZY ľuďom….a na nás záleží či ich chceme a budeme napĺňať.
   ČESŤ JEHO PAMIATKE, NECH JEHO DUCH STÚPA HORE ZA SVETLOM .
   S úctou
   Andrea Fatulová.
   P.S: Veľmi rada podporím rodinu p.Baláka. Chcem vedieť, či číslo účtu, ktoré ste uvideli vo Vašom komentáre, /……SK85 7500 0000 0004 1180 7263/ je číslom účtu jeho pani manželky. Ak nie, budem povďačná, ak mi ho zašlete.
   Vďaka.
   AndreaFatulová

  • A vôbec, ako to že zomrel zdravý človek? A nie hocikto. Porážka od stresu? Tomu neverím. Takto sa liberáli zbavujú odporcov, je to jasná práca SISky!

 2. Veľká vďaka za podporu a rozum ktorý si rozdával pán René Balák ,svojím krajanom na ceste k poznaniu a pochopeniu sveta. Bol si neskutočná osobnosť našej doby, ktorá nám bude chýbať v boji proti dnešnej hygieno-totalite. Úprimnú sústrasť celej rodine.

 3. Mimoriadne vzdelaný a humánne s pevnou chrbtovou kosťou založený pán René Balák. Bude nám chýbať v boji s touto antihumánnou a anticivilizačnou hydrou covid šialencov, sluhov to globálneho parazita. Česť jeho pamiatke. Úprimná sústrasť celej rodine.

 4. Ďakujem za všetko p. Balák bol ste mimoriadne múdry človek, ktorý otváral oči v tejto zlej dobe. Som vám vďačná a nikdy nezabudnem na vašu odpoveď ako ste mi napísal „Netrápte sa“ Ďakujem, česť vašej pamiatke.

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň