piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNezaradenéPozvánka na spomienkovú slávnosť podpísania Trianonskej mierovej zmluvy

Pozvánka na spomienkovú slávnosť podpísania Trianonskej mierovej zmluvy

Slovenské hnutie obrody pri príležitosti 103. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy pozýva občanov na spomienkovú slávnosť, ktorá sa bude konať 4. júna 2023 v Rimavskej Sobote, v Aleji gemersko-malohontských dejateľov (Námestie Š. M. Daxnera).

Spomienková slávnosť v duchu výstižných slov Štefana Osuského, ktorý v mene nášho slovenského národa podpísal 4. júna 1920 vo Francúzsku Trianonskú mierovú zmluvu, začne o 15:00 hod.

Pred 103 rokmi (4. júna 1920) sa Slováci definitívne dočkali potvrdenia svojich južných hraníc, ktoré ich v tom čase ochránili pred ďalším maďarizačným besnením, ktoré by ich inak ďalej čakalo.

Po poslednom storočí, počas ktorého sa z našej, kedysi spoločnej domoviny stal žalár nášho i ostatných nemaďarských národov, sme konečne za touto etapou našich dejín urobili hrubú čiaru. Svet tak konečne spoznal Slovákov – pracovitý a dobrosrdečný národ spod Tatier, od Váhu, Dunaja, Hrona, Ipľa, Rimavy, Slanej, Hornádu, Popradu či Latorice a Tisy.

Zodpovední a lojálni občania našej domoviny, ktorí si vážia mier a slobodu získanú 4. júna 1920, si tento dôležitý dátum nielen pripomínajú, ale ho aj oslavujú. A keďže patríme k takýmto ľuďom, sme veľmi radi a sme poctení, že už v nedeľu 4. júna 2023 budeme v Rimavskej Sobote (v Aleji gemersko-malohontských dejateľov) oslavovať tento významný míľnik v slovenských dejinách, ktorý zásadne ovplyvnil budúcnosť a tvár celého stredoeurópskeho priestoru.

Príďte spoločne s občianskym združením Slovenské hnutie obrody, osláviť deň, kedy sa podpísal jeden zo základných kameňov našej štátnosti – Trianonská mierová zmluva.

Zdroj: sho.sk

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň