utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
ÚvodCOVID-19STANOVISKO ZDRUŽENIA SLOVENSKEJ INTELIGENCIE K PROTIPANDEMICKÉMU ZÁKONU

STANOVISKO ZDRUŽENIA SLOVENSKEJ INTELIGENCIE K PROTIPANDEMICKÉMU ZÁKONU

25. 6. 2021, Združenie slovenskej inteligencie

Združenie slovenskej inteligencie (ZSI) so znepokojením sleduje vývoj na Slovensku v súvislosti s prijatím tzv. protipandemického zákona. Uznávaní slovenskí právnici ho označujú za nedemokratický, ba čo viac, vyjadrujú obavu, že jeho aplikáciou v praxi dokonca smeruje celá naša spoločnosť k totalitnému zriadeniu. ZSI v ňom vidí ohrozenie základov demokracie nášho štátu, ktorá u nás už i tak „melie z posledného.“

Protipandemický zákon sa pripravoval bez medzirezortného pripomienkového konania, ktorý sa pri tomto type legislatívnej zmeny a následnom zásadnom vplyve jej dopadov na chod spoločnosti „v období krízovej situácie“ priam núkal. Orgány štátnej moci ním navyše získavajú bežným zákonom niektoré z tých doterajších oprávnení, ktoré mali doteraz iba na základe ústavného zákona. Vláda SR a jej podriadené orgány nestratili žiadne zo svojich doterajších oprávnení, naopak získali ďalšie, ktoré už ihneď využila pri prijímaní nariadenia vlády SR na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou na zabezpečenie riešenia koronavírusu COVID-19.

Protestujeme proti zavádzaniu totalitárnych foriem riadenia štátu. ZSI sa už niekoľkokrát kategoricky odmietavo vyjadrilo vo svojich stanoviskách, naposledy pred výročím štátneho prevratu v novembri 2020:

„Po troch desaťročiach od pádu totalitného komunistického režimu sa politická garnitúra – pod globálnou zámienkou údajnej pandémie – odhodlala odopierať nám základné ľudské a občianske práva a slobody. Osobitne dnes je vládnou mocou zreteľne pošliapaná aj samotná zákonnosť vyhlásením bezdôvodného núdzového stavu. Vláda sa svojimi poslednými nezákonnými opatreniami pokúsila zaviesť sanitárnu diktatúru s dvomi kategóriami občanov, a preto treba o základné občianske práva a slobody znova zápasiť.“

25. 6. 2021 Združenie slovenskej inteligencie, Ing. Branislav Čech – predseda

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň