nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodStanoviská, vyhlásenia, výzvyVážení členovia, milí priatelia a priaznivci, vzácni podporovatelia činnosti Spoločnosti slovenskej inteligencie...

Vážení členovia, milí priatelia a priaznivci, vzácni podporovatelia činnosti Spoločnosti slovenskej inteligencie KORENE!

30. marca 2020 si pripomíname 30. výročie vzniku, najmä však tridsať rokov nepretržitej činnosti najväčšieho a najdlhšie pôsobiaceho dobrovoľného združenia národne uvedomelej slovenskej inteligencie v slovenských dejinách.

Hoci aktivity, ktorými sa KORENE podieľali na zavŕšení zápasu Slovákov o svoju národnú slobodu, zvrchovanosť a rovnoprávnosť by oslavu okrúhleho jubilea oprávňovali, okolnosti  a súčasné pomery v slovenskej spoločnosti a jej štáte to teraz nielen neumožňujú, ale priamo vylučujú.

Na oslavu dnes nie sú vhodné ani okolnosti a pre národné sily ani dôvod.                       

Ak je však na niečo dôvod nanajvýš naliehavý a neodkladný, tak určite na opätovné spojenie národných síl konštruktívnou spoluprácou ako v časoch, keď sme spoločne s našim národom – a hlavne a jedine preto! – dosiahli naplnenie podstaty zmyslu slovenských dejín  a uskutočnili túžby všetkých slovenských generácií.

Treba vyzdvihnúť a zdôrazniť, že – aj aktívnym pričinením KOREŇOV a osobným pričinením  ich členov – to Slováci uskutočnili inteligentným, kultúrnym a ústavným spôsobom, čo vzápätí po 1.1.1993 celý civilizovaný svet ocenil prijatím obnovenej Slovenskej republiky do všetkých významných celosvetových medzinárodných organizácií.

A ak v súčasnosti niečo treba stále pripomínať – najmä mladej slovenskej generácii – tak  určite predovšetkým podstatu, zmysel a ničím nenahraditeľný význam obnovenia slovenskej štátnosti pre slobodný a všestranný rozvoj v optimálnych podmienkach vlastného samostatného štátu. Nielen dnes, počas prebiehajúcej všeobecnej krízy hodnôt života a ľudskosti, ale fakticky neustále. Lebo počas celého života slovenského národa budeme neustále vystavovaní rôznym tlakom a konfrontáciám, ktoré vždy chápme ako skúšky našej národnej zrelosti a občianskej zodpovednosti a ako testy našej národnej imunity a kondície odolávať a úspešne napredovať k nami vytýčeným cieľom. Práve zvládnutie týchto skúšok podmieňuje náš ďalší vývoj. V dobrom aj v zlom…

Vývoj k čo najvyššej kvalite života spoločenstva vždy bol a zostáva predovšetkým  nezastupiteľnou povinnosťou jej najvzdelanejšej vrstvy – inteligencie. Pričom inteligencia má oproti iným častiam národného organizmu iba jedinú „výsadu či privilégium“. Zo všetkých  má tú najväčšiu a najvyššiu zodpovednosť. Nič viac, nič menej!

Svojej zodpovednosti mozgu ako mysliaceho a tvorivého centra sa obdivuhodne a najmä nasledovaniahodne ujali všetky generácie národne uvedomelých slovenských vzdelancov, ktoré – počnúc Bernolákovcami a Štúrovcami – neomylne smerovali vývoj svojho národa  k slobodnému a zvrchovanému rozhodovaniu o sebe vo výsadnom postavení suveréna ako rovnoprávneho a rešpektovaného subjektu medzinárodného práva.

Hlavným – aj keď rozhodne nie jediným – prianím našej „Generácie KORENE“ je, aby súčasní pokračovatelia správne pochopili odkaz predošlých generácií a vykonávali svoje poslanie „na čele zápasov v službe národu a vlasti“ s takou istou úprimnou láskou, nezištnou obetavosťou a zodpovednosťou, múdrosťou a vytrvalosťou, ale aj náročnosťou najmä k sebe a svojim povinnostiam a s tvorivosťou schopnou zabezpečiť svojmu národu úspešný ľudsky dôstojný život a perspektívnu budúcnosť.

Všetkým členom, priateľom, priaznivcom a podporovateľom srdečne ďakujeme!

A pokračovateľom v práci všetkých generácií národne uvedomelej slovenskej inteligencie, úprimne prajeme, aby – keď už nie toľko ako veľké a nedostižné vzory KOREŇOV – urobili  pre svoj národ aspoň toľko ako generácia KORENE.

Bratislava 29. marec 2020

Výbory združení slovenskej inteligencie a Rada osobností    

Viliam Hornáček – predseda

- Podporte nás -

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň