streda, 24 apríla, 2024
spot_img

Vyjadrenie k odpovedi Rady pre vysielanie a retransmisiu na sťažnosť k relácii Slovenský panteón o Andrejovi Hlinkovi.

10. 5. 2021 Jozef Tóth

Združenie slovenskej inteligencie (ZSI) podalo dňa 11. 2. 2021 protest proti relácii z cyklu Slovenský panteón, odvysielanej dňa 7. 2. 2021 o 20:30 na RTVS. Obsahom relácie bolo určité historické hodnotenie Andreja Hlinku, v ktorom sa však tvorcovia seriálu dopustili viacerých zavádzajúcich, nepravdivých až osočujúcich tvrdení. Zrejme najzávažnejšie sa objavilo v časovom úseku od 41:25 do 43:05 minúty: „Andrej Hlinka zomrel. A jeho smrť bola zároveň zneužitá tými, ktorí sa napriek jeho želaniu spojili s Hitlerom, pochovali Československo a vybudovali fašistickú Slovenskú republiku.“

Tvrdenie, ktoré označuje Slovenskú republiku za fašistickú, pokladáme za nepravdivé, nezodpovedajúce historickým skutočnostiam (fašistický režim bol iba v Taliansku) a priam za urážajúce náš národ. Okrem toho vytvára dojem, že Andrej Hlinka nechcel slovenskú samostatnosť, čo odporuje historickým skutočnostiam (je známy Hlinkov výrok zo sklonku jeho života, ktorým úsilie o samostatný štát priznal) a bez konfrontácie s iným názorom ho považujeme vo verejnoprávnej televízii za neprijateľné. V proteste sme žiadali p. riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka o verejné ospravedlnenie. Zároveň sme vyjadrili náš zásadný nesúhlas s vysielaním podobných relácií, ktoré sa označujú ako „vzdelávacie“ a popritom podsúvajú vyslovene nepravdivé informácie.

Rada pre vysielanie a retransmisiu našu sťažnosť vyhodnotila ako neopodstatnenú. „Podľa názoru Rady dokudráma Slovenský panteón: Andrej Hlinka ponúka pomerne komplexný, ucelený a objektívny pohľad na osobnosť Andreja Hlinku. Podľa názoru Rady bol dokument faktograficky pomerne presný a žiadne zrejmé nepravdy v ňom nezaznamenala. Rada uznáva, že interpretácia a hodnotenie niektorých dejinných udalostí sa môže líšiť od autora k autorovi. Rada pri posudzovaní programu vzala do úvahy, že ide o autorský dokumentárny film, ktorý je zo svojej podstaty vždy subjektívnym pohľadom autorov na zvolenú tému. V rámci ústavou garantovanej slobody prejavu vysielateľ ponúka vo svojom vysielaní priestor rôznym názorom a názorovým prúdom, čím zabezpečuje názorovú pluralitu.“

Podľa zvukového záznamu zo zasadania Rady pre vysielanie a retransmisiu, čerpala od historika Romana Holeca, ktorý má ponúkať „demýtizovaný a ideologicky nezaťažený pohľad“. Z hľadiska povinnej všestrannosti informácií a názorovej plurality (vyplývajúcej zo Zákona o vysielaní a retransmisii), berie do úvahy, že ide o autorský dokument ktorý je vždy subjektívny, zároveň ale boli použité aj vyjadrenia dvoch historikov.

Výrok, proti ktorému protestujeme, nebol zahrnutý vo vyjadreniach historikov, ale v prejave rozprávača. Teda v „zo svojej podstaty vždy subjektívnej“ časti, čo má zrejme ospravedlniť, že takýto závažný nepravdivý výrok sa objavil vo vzdelávacej relácii. Rada uznáva, že medzi autormi existuje aj iný názor, no napriek tomu v dokumente nezaznel. Tento problém sa však netýka len tohto konkrétneho prípadu, keďže historici s iným názorom nedostávajú v RTVS priestor.

Začína byť zreteľné, že po období 90. rokov, kedy boli diskusie o kontroverzných témach viac-menej vyvážené rôznymi názorovými spektrami, smerujeme späť pred rok 1989 a je povolený opäť iba jeden názor. ZSI preto zásadne nesúhlasí s obmedzovaním slobody prejavu a preto bude naďalej reagovať sťažnosťami na podobné jednostranné pretláčanie nepravdivých výrokov bez možnosti konfrontácie s iným názorom.

Protest podaný ZSI:

https://www.zsi.sk/protest-proti-relacii-dehonestujucej-slovensky-narod/

Zvukový záznam zo zasadnutia Rady pre vysielanie a retransmisiu zo dňa 21. 4. 2021. Našej sťažnosti sa venovali od času 1:46:45 do 1:55:50 h.

- Podporte nas -
SÚVISIACE ČLÁNKY

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie od autora

Najčítanejšie (všetci autori)