sobota, 20 júla, 2024
spot_img

Označenia obcí v menšinových jazykoch na Generálnej prokuratúre

Združenie slovenskej inteligencie podalo podnet na Generálnu prokuratúru na preskúmanie zákonnosti nariadenia vlády SR, ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 15 % obyvateľstva schváleného vládou Slovenskej republiky (nariadenie vlády) 25. 1. 2023. Schválením nariadenia vlády došlo podľa nášho názoru k porušeniu Rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín, ktorým je Slovenská republika viazaná, Ústavy Slovenskej republiky, zákona č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení neskorších predpisov, zákon č. 517/1990 o územnom a správnom členení, nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 534/2011 Z. z. z 19. decembra 2011, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 221/1999 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 20 % obyvateľstva, nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 35/2023 Z. z. z 25. januára 2023, ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 15 % obyvateľstva.

Generálna prokuratúra vo svojej odpovedi uviedla, že podnet nateraz odkladá bez prijatia niektorého z prokurátorských opatrení. Možno však predpokladať, že GP bude pokračovať v preskúmaní podnetu v blízkej budúcnosti. ZSI predloží podnet na preskúmanie zákonnosti nariadenia vlády SR o zozname obcí v jazykoch národnostných menšín ďalšiemu príslušnému štátnemu orgánu.

Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky predložil na medzirezortné pripomienkové konanie návrh nariadenia vlády, ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 15 % obyvateľstva 12. 7. 2022. Tento materiál pripomienkovala verejnosť, občianske organizácie, obce aj politickí predstavitelia a uviedli závažné nedostatky predkladaného návrhu nariadenia vlády. Združenie slovenskej inteligencie (ZSI) ako pripomienkujúci subjekt zadelilo obce s problematickým označením v jazyku národnostných menšín do ôsmich skupín. Niektoré v súčasnosti už schválené označenia obcí a časti obcí neboli určené podľa príslušnej legislatívy a medzinárodných dokumentov.

SÚVISIACE ČLÁNKY

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie od autora

Najčítanejšie (všetci autori)