sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodCOVID-19Akceptácia vakcín je ďalšou prekážkou…

Akceptácia vakcín je ďalšou prekážkou…

V poslednej dobe sme neustále atakovaní informáciami o mnohými očakávanej vakcinácii v roku 2021. Vyjadrujú sa k nej častokrát “odborníci”, ktorí nedisponujú lekárskym titulom s dlhoročnou praxou, iní “odborníci” v tejto téme aktívni, pracujú ako moderátori a redaktori v známych hlavnoprúdových médiách.

Ako sa k tejto téme stavia samotná Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)? Poďme sa v krátkosti pozrieť na to, aké hlavné prekážky pri zavedení plošnej vakcinácie vidí WHO.

Napríklad:

  • nové vakcíny pravdepodobne budú účinné len čiastočne, čo znamená, že sa ľudia budú musieť naďalej preventívne správať – teda naďaľej nosiť rúško a dodržiavať odstupy aj po očkovaní
  • Môžu sa vyskytovať nežiadúce účinky, ktoré sa budú buď oprávnene, alebo neoprávnene pripisovať novým vakcínam

WHO pre všeobecné prijatie vakcíny odporúča:

  • osloviť lídrov komunít (politikov, poslancov a pod.), aby povzbudili svoje komunity (masovou propagandou) k prijatiu očkovania
  • aby bolo sprevádzané cielenou, dôveryhodnou a jasnou komunikáciou z dôveryhodných zdrojov (rozumej hlavnoprudových médií, platených zo zahraničia, slúžiacich zahraničným záujmom), ktorá bude dokazovať, že očkovanie je bezpečné, prospešné, jednoduché, rýchle a cenovo dostupné
  • využiť sociálne vplyvy dôveryhodných osobností komunity (herci, moderátori, zabávači, bývalí prezidenti USA …)
  • poukazovať na to, že zdravotnícki pracovníci sú zaočkovaní

Tieto odporúčania by mali podľa WHO viesť k väčšej akceptácii a prijatiu všeobecnou populáciou.

WHO sa obáva, že niekto môže s očkovaním váhať kvôli viere, že existuje nízke riziko infekcie, iní môžu mať obavy z bezpečnosti vakcín, zatiaľ čo iní môžu váhať kvôli náboženským hodnotám, alebo nedostatku dôvery v zdravotnícky systém.

WHO na záver uvádza, že je dôležité vybudovať dôveru vo vakcíny COVID-19 skôr, ako si ľudia vytvoria názor proti nim.

Z vyššie uvedených informácií si môžeme záverom zhrnúť, že vakcíny, ak sú účinné, tak len čiastočne, s predpokladaným rizikom vedľajších účinkov. Zároveň z vakcinácie nevyplýva zrušenie (právne spornej) povinnosti nosiť rúško a už vôbec to nebude znamenať obnovenie bežného života, ako sme ho poznali pred objavením Covid-19.

Ďalej je potrebné uviesť, že vyčíslené riziko úmrtia (smrtnosti) na COVID-19 sa pohybuje od nuly do maximálne niekoľkých desatín percenta (štúdia Publication: Bulletin of the World Health Organization; Type: Research Article ID: BLT.20.265892), zato riziká spojené s narýchlo vyrobenou vakcínou vyčíslené nie sú.

Nezameriame sa radšej na prevenciu, dostatok vitamínov, zdravý životný štýl a hlavne zdravý úsudok?

10. 12. 2020 Radim Čatloš

Zdroj:

https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/vaccine-acceptance-is-the-next-hurdle

https://www.who.int/bulletin/online_first/BLT.20.265892.pdf

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň