V poslednej dobe sme neustále atakovaní informáciami o mnohými očakávanej vakcinácii v roku 2021. Vyjadrujú sa k nej častokrát “odborníci”, ktorí nedisponujú lekárskym titulom s dlhoročnou praxou, iní “odborníci” v tejto téme aktívni, pracujú ako moderátori a redaktori v známych hlavnoprúdových médiách.
Ako sa k tejto téme stavia samotná Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)? Poďme sa v krátkosti pozrieť na to, aké hlavné prekážky pri zavedení plošnej vakcinácie vidí WHO.
Napríklad:
- nové vakcíny pravdepodobne budú účinné len čiastočne, čo znamená, že sa ľudia budú musieť naďalej preventívne správať – teda naďaľej nosiť rúško a dodržiavať odstupy aj po očkovaní
- Môžu sa vyskytovať nežiadúce účinky, ktoré sa budú buď oprávnene, alebo neoprávnene pripisovať novým vakcínam
WHO pre všeobecné prijatie vakcíny odporúča:
- osloviť lídrov komunít (politikov, poslancov a pod.), aby povzbudili svoje komunity (masovou propagandou) k prijatiu očkovania
- aby bolo sprevádzané cielenou, dôveryhodnou a jasnou komunikáciou z dôveryhodných zdrojov (rozumej hlavnoprudových médií, platených zo zahraničia, slúžiacich zahraničným záujmom), ktorá bude dokazovať, že očkovanie je bezpečné, prospešné, jednoduché, rýchle a cenovo dostupné
- využiť sociálne vplyvy dôveryhodných osobností komunity (herci, moderátori, zabávači, bývalí prezidenti USA …)
- poukazovať na to, že zdravotnícki pracovníci sú zaočkovaní
Tieto odporúčania by mali podľa WHO viesť k väčšej akceptácii a prijatiu všeobecnou populáciou.
WHO sa obáva, že niekto môže s očkovaním váhať kvôli viere, že existuje nízke riziko infekcie, iní môžu mať obavy z bezpečnosti vakcín, zatiaľ čo iní môžu váhať kvôli náboženským hodnotám, alebo nedostatku dôvery v zdravotnícky systém.
WHO na záver uvádza, že je dôležité vybudovať dôveru vo vakcíny COVID-19 skôr, ako si ľudia vytvoria názor proti nim.
Z vyššie uvedených informácií si môžeme záverom zhrnúť, že vakcíny, ak sú účinné, tak len čiastočne, s predpokladaným rizikom vedľajších účinkov. Zároveň z vakcinácie nevyplýva zrušenie (právne spornej) povinnosti nosiť rúško a už vôbec to nebude znamenať obnovenie bežného života, ako sme ho poznali pred objavením Covid-19.
Ďalej je potrebné uviesť, že vyčíslené riziko úmrtia (smrtnosti) na COVID-19 sa pohybuje od nuly do maximálne niekoľkých desatín percenta (štúdia Publication: Bulletin of the World Health Organization; Type: Research Article ID: BLT.20.265892), zato riziká spojené s narýchlo vyrobenou vakcínou vyčíslené nie sú.
Nezameriame sa radšej na prevenciu, dostatok vitamínov, zdravý životný štýl a hlavne zdravý úsudok?
10. 12. 2020 Radim Čatloš
Zdroj:
https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/vaccine-acceptance-is-the-next-hurdle