Ako príslušníci slovenskej inteligencie sme povinní pozdvihnúť svoj hlas voči neprávostiam a násiliu, ktoré sa dnes odohráva prostredníctvom nezákonného nasadzovania organizačnej zložky PPZ NAKA proti obyčajným a bezúhonným občanom. Pod maskou boja s „extrémizmom“ je štátna moc zneužívaná na likvidáciu neželaných názorov, ako aj zastrašovanie nositeľov týchto názorov. To však vybočuje z rámca demokratického konania a je prejavom diktatúry.
Posledným príkladom nekalých praktík je prípad z 22. septembra 2020, keď Národná protiteroristická jednotka NAKA vzniesla obvinenie voči vysokoškolskému študentovi a občianskemu aktivistovi Jánovi Pastuszekovi. Dôvodom mal byť predaj tričiek s podobizňou prvého prezidenta SR Dr. Jozefa Tisu prostredníctvom internetového obchodu, čo predkladateľ obvinenia pokladá za zločin „šírenia extrémistických materiálov“.
Voči takýmto prejavom násilia na základe nepravdivých a skonštruovaných obvinení ostro protestujeme. Pokladáme za škandalózne, aby spomienka na osobnosti a symboly modernej slovenskej štátnosti bola riešená Národnou protiteroristickou jednotkou. Objasňovaniu historických otázok sa majú venovať výlučne historici resp. akademickí pracovníci v odborných verejných diskusiách. Sme proti spolitizovaniu histórie, kriminalizácii vybraných historických postáv, či období a proti zneužívaniu štátnej moci na hrubé prenasledovanie ľudí.
Vo všetkých úrovniach života si želáme pokojné a rozumné prístupy k riešeniu problémov. Trestné stíhanie za vykonštruovaný trestný čin pripomína prax ŠtB z 50. rokov. Vnímame ho tiež ako útok na názorovú platformu mladých ľudí z nezávislého webového portálu. Súčasne ho vnímame aj ako snahu o prekrytie skutočných problémov spoločnosti, ktoré štát dlhodobo nedokáže riešiť. Za obzvlášť pokrytecké ho pokladáme v čase, keď naši politickí predstavitelia kritizujú predstaviteľov iných štátov za údajný nedemokratický prístup, prenasledovanie opozičných aktivistov, policajnú brutalitu, či potieranie slobody slova.
Občania sú stále viac znechutení neustálym a jednostranným perzekvovaním aj napriek tomu, že nedochádza k porušovaniu zákona. Upozorňujeme, že pokračovanie takéhoto represívneho konania zo strany štátnych orgánov môže znamenať výrazný nárast nespokojnosti občanov a následné nepokoje.
Okamžite preto žiadame o zastavenie všetkých podobných hanebných útokov vo forme vykonštruovaných trestných stíhaní a ospravedlnenie sa poškodeným osobám. Sme toho názoru, že trestné stíhanie by si zaslúžili skôr tí, ktorí za tridsať rokov zdevastovali Slovensko a doviedli ho do stavu, v akom sa nachádza dnes.
V Bratislave 1. 10. 2020
Signatári:
Ing. Branislav Čech – podnikateľ
PhDr. Martin Lacko, PhD. – historik
RNDr. Igor Serváček – podnikateľ
Mgr. Margaréta Vyšná – kulturologička
K protestu sa pripájajú:
Ignác Juruš, plk. v. v. a rím. kat. kňaz
Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc., ekonóm
Ľudovít Števko, publicista
Doc. Ing. František Vnuk, historik
Doc. PhDr. Ivan Mrva, CSC., historik a aktivista za dodržiavanie ústavy
MUDr. Štefan Paulov, spoluautor Nitrianskej deklarácie za zachovanie suverenity Slovenskej republiky
Doc. Ing. Ján Dudáš, DrSC., vedec a vysokoškolský učiteľ
Margita Behúňová, dôchodkyňa
Ing. Eva Zelenayová, publicistka
Ján Maršálek, básnik a publicista
Mgr. Ľudovít Košík bývalý katechéta, regionálny historik, publicista
Teodor Križka, básnik, vydavateľ
Vlado Gregor, knihovník a publicista
Mgr. Branislav Kinčok, PhD., historik
Ing. Marián Šuran, dôchodca
Ladislav Nebus, dôchodca
MUDr. Ján Lakota, CSc., onkológ
Ing. Miroslav Čajka, C.Cs.R, rehoľný kňaz
František Gajdoš, podnikateľ
Doc. Mgr. Miloš Marek, PhD., historik, vysokoškolský pedagóg
Mgr. Ivan Varšo, PhD., historik
Ing. Monika Školnová, projektantka
Dr. Darina Vergesová, slavistka, prekladateľka, publicistka
Ing. Peter Kohút CSc., vedec
Ing. Ivan Lehotský, redaktor, publicista
Slovenské Hnutie Obrody zastúpené predsedom Mgr. Róbertom Švecom
Mgr. Rafael Rafaj, predseda Inštitútu národnej politiky, syn politického väzňa komunizmu
Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., lekár
Ján Litecký Šveda, Konzervatívne Slovensko
René Pavlík, dôchodca
Pripájam sa k protestu. Aj tohto slušného mladého študenta zaraďujú na zoznam “extrémne ladených”? To tam môžu zaradiť potom aj mňa, 76-ročného dôchodcu.
Pripájam sa k protestu!
Pripájam sa k protestu! Pravdu nemožno umlčať !
Pripájam sa k protestu
Aj ja ale toto vôbec nezaberá, prečo vyhrala Caputova lebo včas stiahli Mistrika, tieto naše národné strany Harabin s pán Robert Švec nemajú potrebnú charizmou pre viac ako 3 percenta, myšlienka nestačí treba vymeniť čelo strany,vo Vlasti mali v debate pani múdru, vzdelanu a krásnu, výtlak majú ženy.Drzim nám teda Slovensku palce, tak to zle ešte nebolo ?????
Liberálna totalita nie je oxymoron ale skutočnosť.
Žijeme v dobe krivých zrkadiel.
Pripájam sa k protestu proti praktikám pripomínajúcim bývalý totalitný režim, ktorý rovnako politizoval históriu, nálepkoval osobnosti a prenasledoval ľudí s vlastnými názormi a postojmi, vnášajúc svoje ideologické konštrukty a dogmy ako bernú mincu.
Sloboda prejavu je chránená aj 10.článkom Európskeho dohovoru o ľudských právach, vrátane myšlienok, ktoré môžu časť verejnosti znepokojovať, urážať či šokovať – pretože to posilňuje demokraciu (voľná parafráza rozsudku z roku 1976, prípad Handyside vs. Veľká Británia).
Rafael Rafaj, predseda Inštitútu národnej politiky, syn politického väzňa komunizmu
Pripájam sa a podporujem tento list !
Pripájam sa k protestu.
Ešte dodávam, že základnou príčinou týchto stíhaní je platná legislatíva (časť trestné činy extrémizmu v Trestnom zákone). Pokiaľ nebude z TZ vyhodená, tieto praktiky budú pokračovať a sloboda prejavu bude u nás definitívne zlikvidovaná.
Pripájam sa k protestu.
Pravda sa vydáva za lož a hoax. S tým je potrebné prestať. Pravdu a skutočné dejiny je potrebné šíriť hlavne medzi mládežou a učiť ju v školách od útleho detstva.
Liberálna demokracia sa premenila na liberálnu totalitu. Demokratický systém nemôže mať politickú políciu, ktorá stíha odlišné politické názory, ktoré sa viažu predovšetkým na našu históriu a vôbec neohrozujú súčasný politický systém .V demokratickom systéme nemá inštitúcia ako je NAKA žiadne miesto. Namiesto nej by bolo potrebné otvoriť archívy a znova prebrať zastierané historické fakty. Potláčaním iných názorov bez otvorenej diskusie zastieraná historická minulosť nezmizne, len sa odkladá do budúcnosti a bude stálym problémom