sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodStanoviská, vyhlásenia, výzvyVerejný protest Združenia slovenskej inteligencie voči nekalým praktikám NAKA

Verejný protest Združenia slovenskej inteligencie voči nekalým praktikám NAKA

Ako príslušníci slovenskej inteligencie sme povinní pozdvihnúť svoj hlas voči neprávostiam a násiliu, ktoré sa dnes odohráva prostredníctvom nezákonného nasadzovania organizačnej zložky PPZ NAKA proti obyčajným a bezúhonným občanom. Pod maskou boja s „extrémizmom“ je štátna moc zneužívaná na likvidáciu neželaných názorov, ako aj zastrašovanie nositeľov týchto názorov. To však vybočuje z rámca demokratického konania a je prejavom diktatúry.

Posledným príkladom nekalých praktík je prípad z 22. septembra 2020, keď Národná protiteroristická jednotka NAKA vzniesla obvinenie voči vysokoškolskému študentovi a občianskemu aktivistovi Jánovi Pastuszekovi. Dôvodom mal byť predaj tričiek s podobizňou prvého prezidenta SR Dr. Jozefa Tisu prostredníctvom internetového obchodu, čo predkladateľ obvinenia pokladá za zločin „šírenia extrémistických materiálov“.

Voči takýmto prejavom násilia na základe nepravdivých a skonštruovaných obvinení ostro protestujeme.  Pokladáme za škandalózne, aby spomienka na osobnosti a symboly modernej slovenskej štátnosti bola riešená Národnou protiteroristickou jednotkou. Objasňovaniu historických otázok sa majú venovať výlučne historici resp. akademickí pracovníci v odborných verejných diskusiách. Sme proti spolitizovaniu histórie, kriminalizácii vybraných historických postáv, či období a proti zneužívaniu štátnej moci na hrubé prenasledovanie ľudí.

Vo všetkých úrovniach života si želáme pokojné a rozumné prístupy k riešeniu problémov. Trestné stíhanie za vykonštruovaný trestný čin pripomína prax ŠtB z 50. rokov. Vnímame ho tiež ako útok na názorovú platformu mladých ľudí z nezávislého webového portálu. Súčasne ho vnímame aj ako snahu o prekrytie skutočných problémov spoločnosti, ktoré štát dlhodobo nedokáže riešiť. Za obzvlášť pokrytecké ho pokladáme v čase, keď naši politickí predstavitelia kritizujú predstaviteľov iných štátov za údajný nedemokratický prístup, prenasledovanie opozičných aktivistov, policajnú brutalitu, či potieranie slobody slova.

Občania sú stále viac znechutení neustálym a jednostranným perzekvovaním aj napriek tomu, že nedochádza k porušovaniu zákona. Upozorňujeme, že pokračovanie takéhoto represívneho konania zo strany štátnych orgánov môže znamenať výrazný nárast nespokojnosti občanov a následné nepokoje.

Okamžite preto žiadame o zastavenie všetkých podobných hanebných útokov vo forme vykonštruovaných trestných stíhaní a ospravedlnenie sa poškodeným osobám. Sme toho názoru, že trestné stíhanie by si zaslúžili skôr tí, ktorí za tridsať rokov zdevastovali Slovensko a doviedli ho do stavu, v akom sa nachádza dnes.

V Bratislave 1. 10. 2020

Signatári:

Ing. Branislav Čech – podnikateľ

PhDr. Martin Lacko, PhD. –  historik

RNDr. Igor Serváček – podnikateľ

Mgr. Margaréta Vyšná –  kulturologička

K protestu sa pripájajú:

Ignác Juruš, plk. v. v.  a rím. kat. kňaz

Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, CSc., ekonóm

Ľudovít Števko, publicista

Doc. Ing. František Vnuk, historik

Doc. PhDr. Ivan Mrva, CSC., historik a aktivista za dodržiavanie ústavy

MUDr. Štefan Paulov, spoluautor Nitrianskej deklarácie za zachovanie suverenity Slovenskej republiky

Doc. Ing. Ján Dudáš, DrSC., vedec a vysokoškolský učiteľ

Margita Behúňová, dôchodkyňa

Ing. Eva Zelenayová, publicistka

Ján Maršálek, básnik a publicista

Mgr. Ľudovít Košík bývalý katechéta, regionálny historik, publicista

Teodor Križka, básnik, vydavateľ

Vlado Gregor, knihovník a publicista

Mgr. Branislav Kinčok, PhD., historik

Ing. Marián Šuran, dôchodca

Ladislav Nebus, dôchodca

MUDr. Ján Lakota, CSc., onkológ

Ing. Miroslav Čajka, C.Cs.R, rehoľný kňaz

František Gajdoš, podnikateľ

Doc. Mgr. Miloš Marek, PhD., historik, vysokoškolský pedagóg

Mgr. Ivan Varšo, PhD., historik

Ing. Monika Školnová, projektantka 

Dr. Darina Vergesová, slavistka, prekladateľka, publicistka

Ing. Peter Kohút CSc., vedec

Ing. Ivan Lehotský, redaktor, publicista

Slovenské Hnutie Obrody zastúpené predsedom Mgr. Róbertom Švecom

Mgr. Rafael Rafaj, predseda Inštitútu národnej politiky, syn politického väzňa komunizmu

Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., lekár

Ján Litecký Šveda, Konzervatívne Slovensko

René Pavlík, dôchodca


Predchádzajúci článok
Ďalší článok

11 KOMENTÁRE

 1. Pripájam sa k protestu. Aj tohto slušného mladého študenta zaraďujú na zoznam “extrémne ladených”? To tam môžu zaradiť potom aj mňa, 76-ročného dôchodcu.

 2. Aj ja ale toto vôbec nezaberá, prečo vyhrala Caputova lebo včas stiahli Mistrika, tieto naše národné strany Harabin s pán Robert Švec nemajú potrebnú charizmou pre viac ako 3 percenta, myšlienka nestačí treba vymeniť čelo strany,vo Vlasti mali v debate pani múdru, vzdelanu a krásnu, výtlak majú ženy.Drzim nám teda Slovensku palce, tak to zle ešte nebolo ?????

 3. Pripájam sa k protestu proti praktikám pripomínajúcim bývalý totalitný režim, ktorý rovnako politizoval históriu, nálepkoval osobnosti a prenasledoval ľudí s vlastnými názormi a postojmi, vnášajúc svoje ideologické konštrukty a dogmy ako bernú mincu.
  Sloboda prejavu je chránená aj 10.článkom Európskeho dohovoru o ľudských právach, vrátane myšlienok, ktoré môžu časť verejnosti znepokojovať, urážať či šokovať – pretože to posilňuje demokraciu (voľná parafráza rozsudku z roku 1976, prípad Handyside vs. Veľká Británia).

  Rafael Rafaj, predseda Inštitútu národnej politiky, syn politického väzňa komunizmu

 4. Pripájam sa k protestu.
  Ešte dodávam, že základnou príčinou týchto stíhaní je platná legislatíva (časť trestné činy extrémizmu v Trestnom zákone). Pokiaľ nebude z TZ vyhodená, tieto praktiky budú pokračovať a sloboda prejavu bude u nás definitívne zlikvidovaná.

 5. Pripájam sa k protestu.
  Pravda sa vydáva za lož a hoax. S tým je potrebné prestať. Pravdu a skutočné dejiny je potrebné šíriť hlavne medzi mládežou a učiť ju v školách od útleho detstva.

 6. Liberálna demokracia sa premenila na liberálnu totalitu. Demokratický systém nemôže mať politickú políciu, ktorá stíha odlišné politické názory, ktoré sa viažu predovšetkým na našu históriu a vôbec neohrozujú súčasný politický systém .V demokratickom systéme nemá inštitúcia ako je NAKA žiadne miesto. Namiesto nej by bolo potrebné otvoriť archívy a znova prebrať zastierané historické fakty. Potláčaním iných názorov bez otvorenej diskusie zastieraná historická minulosť nezmizne, len sa odkladá do budúcnosti a bude stálym problémom

PRIDAJTE SVOJ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najčítanejšie články na webe

Najčítanejšie články za týždeň