Obraz krajiny aj po voľbách na juhu Slovenska
Národnostná (maďarská) kampaň bola na juhu Slovenska natoľko masívna, že sa musela premiestniť aj na polia, palety a mostové piliere. Menšinové maďarské strany urobia všetko pre to, aby nemuseli použiť slovenčinu, najmä, ak to má aj finančný efekt. Nepoužívanie slovenčiny je odkaz národnostným voličom, že menšinové strany sú stále verné maďarským cieľom a dbajú „o čistotu maďarského jazyka.“ Tento fenomén sa stal nástrojom na dosahovanie národnostných cieľov.
V Lučenci, ale nielen tam, sa objavili predvolebné pútače, na ktorých neboli zverejnené všetky informácie v štátnom jazyku. Protiprávny stav v Lučenci kompetentné štátne orgány vyriešili nezvyčajne rýchlo a razantne. Na ďalších plagátoch je maďarská národnostná politika taká dôsledná a nekompromisná, že, ak aj uvádza názov svojej strany dvojjazyčne, používa ho v opačnom poradí jazykov, ako je zaregistrovaná: MKP – SMK. Rôzni propagátori „paletových, mostových, cezpoľných“ a ďalších tzv. pútačov dlhodobo radi využívajú všetky nástroje arogancie a ignorancie prejavu suverenity Slovenska – nesmierne si dajú záležať na jednojazyčnom, maďarskom prejave.
Model komunikácie
Na inom mieste právom pobúril obyvateľov plagát s maďarským textom: „Ja to vyslovím: Autonómia “ s názvami slovenských južných regiónov a sebavedomým a vyzývavým pohľadom kandidáta na chvoste volebnej listiny za SMK. Po reakcii verejnosti a médií menšinoví maďarskí straníci stiahli tohto provokatéra z kandidátky, lebo SMK vraj už nechce autonómiu. Tento predvolebný ťah, či už plánovaný alebo nie bol naozaj veľmi šikovný. Straníci SMK už dávno pochopili, že musia zmeniť taktiku voči slovenskej verejnosti – nevyslovovať slovo autonómia, ale používať samosprávu, čo je, pravdaže, to isté, ale to si každý neuvedomuje. Problém však je, čo povedať svojim zmäteným voličom – chceme samosprávu alebo autonómiu? To, čo nasleduje ďalej sa až nápadne podobá viacerým diplomatickým prehreškom spoza Dunaja. Príbuzných prípadov máme totiž s maďarskými politikmi viacero. Z času na čas zaznejú od ktoréhosi štátnika z Maďarska provokačné vyhlásenia. Po proteste zo slovenskej strany prichádzajú zmierlivé maďarské odpovede. Dobre čitateľný, rýchly a jednoduchý signál pre širokú verejnosť však už splnil svoj účel – adresát (maďarská menšina) už pozná „tajné“ plány odosielateľa (Maďarsko) a tým, ktorým správa nebola určená (ostatní) našli upokojenie v zmierlivých odpovediach. Ako vieme, SMK stiahla kandidáta s poburujúcim plagátom zo svojej kandidátky a vášne utíchli.
Dva mýty
V slovenskej spoločnosti kolujú dva mýty týkajúce sa maďarskej a menšinovej maďarskej politiky na Slovensku.
Prvým je mienka verejnosti, že poburujúce protislovenské výroky alebo aktivity sa prisudzujú predvolebnej kampani najbližších volieb. Politika Maďarska na ochranu Maďarov žijúcich v susedných štátoch a maďarská národnostná politika na Slovensku je však kontinuálna a trvalá súčasť maďarskej autonomistickej koncepcie. Koncepcie autonómie južného Slovenska sú prítomné v menšinových stranách na Slovensku od roku 1918.
Druhým mýtom je, že výroky jednotlivých maďarských a menšinových politikov sú individuálnou aktivitou. Príklad modelu komunikácie politickej reprezentácie so svojimi priaznivcami hovorí o dobre naplánovanej stratégii.
Oba mýty majú na Slovensku spoločný pôvod – zakladajú sa na neznalosti, resp. na nedostatočnom výklade uhorských a slovenských dejín.
Margaréta Vyšná